Už žiadne chrápanie? Pokoj do spálne má priniesť „stimulátor jazyka“

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Je to utrpenie pre pacienta a jeho blízkych. S chrápaním sa stretol takmer každý a môže súvisieť so spánkovým apnoe. Vo Veľkej Británii sa teraz skúšajú moderné metódy, ako sa zbaviť oboch. Ide o druh stimulátora jazyka, ktorý zahŕňa malý implantát ovládaný aplikáciou v mobilnom telefóne.

Zariadenie Genio Nyxoah zatiaľ testujú približne dve desiatky pacientov pod dohľadom lekárov z nemocnice University College London (UCLH). Šesťdesiattriročná Britka Natalie Bollerová sa ho nemôže nabažiť, konečne sa dobre vyspí a na druhý deň nie je unavená, píše portál thetimes.com.

Apnoe je spôsobená opakovanými prerušeniami dýchania počas spánku, ktoré vedú k prebúdzaniu a narušeniu zdravého spánkového cyklu.

Nové zariadenie sa skladá z niekoľkých častí, pričom kľúčovou je malý implantát, ktorý sa pacientovi zavedie počas približne trojhodinového zákroku. Zariadenie je napojené na podjazykový nerv. Ovládanie implantátu zabezpečuje malý externý čip, ktorý sa pred spaním nalepí na spodnú časť čeľuste, a zariadenie sa potom počas dňa dobíja.

Všetko sa dá ovládať prostredníctvom pripojenej mobilnej aplikácie. Počas spánku implantát jemne stimuluje jazykový nerv, takže pacient môže voľne a nerušene dýchať.

Bollerová trpela chrápaním a poruchami dýchania počas spánku celé desaťročia. „Vyskúšala som všetko vrátane prístroja CPAP a nosila som ho rok, ale bolo to strašne nepohodlné,“ hovorí.

Prístroj CPAP funguje na princípe kontinuálneho pozitívneho tlaku v dýchacích cestách; nevýhodou je, že pacient musí nosiť objemnú dýchaciu masku, ktorá je pripojená k centrálnej jednotke. Prístroj teda pomáha dýchať, ale o pohodlnom spánku nemôže byť ani reči.

Po zavedení nového zariadenia pocítil Boller po niekoľkých dňoch výrazné zlepšenie. „Vložili mi ho pod čeľustný sval, bola to jemná práca, neporušili žiadne nervy. Môžem normálne pohybovať jazykom a neprekáža mi prehĺtať,“ hovorí.

Desiatky prebudení za hodinu

Podobnú skúsenosť má aj štyridsaťosemročná Olivia Rushtonová z Northamptonshire. Implantát jej bol zavedený v júni a o mesiac neskôr sa dočkala aktivácie zariadenia. Dovtedy roky bojovala s nočnou zástavou dychu, pričom mala až šesťdesiatpäť epizód za hodinu. Na diagnózu spánkového apnoe však stačí „len“ tridsať epizód.

V súčasnosti sa jej stav výrazne zlepšil, hoci stále nie je bez ťažkostí. „Je to nepretržitý proces, stále sa to zlepšuje. Už som prihlásená na ďalšie štúdium na budúci rok. Spočiatku som mala z celej operácie strach, ale bola som prekvapená, ako rýchlo to zvládli. Ani rekonvalescencia nezabrala veľa času,“ povedala pre The Times.

Zariadenie je zatiaľ vo fáze testovania, ale vedci a lekári tvrdia, že o niekoľko rokov by mohlo nahradiť najbežnejšiu metódu CPAP. Hoci je široko dostupný, jeho kúpa stojí pacientov desiatky tisíc korún. V extrémnych prípadoch sa apnoe dá liečiť chirurgicky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie