Napriek splnu sa oplatí toto nebeské divadlo sledovať už pri západe slnka.
Pozorovatelia oblohy musia byť dnešnú noc v strehu. Nad našimi hlavami sa objaví prvý jarný spln Mesiaca, ktorý odborníci nazývajú ružovým.
Na Slovensku dôjde k najvyššiemu bodu splnu v nočných hodinách zo soboty na nedeľu o 2.22 hod.. Pomenovanie ružový nevychádza z jeho sfarbenia, ale názov dostal pre špeciálne vyznamenanie „mikromesiac“, z toho dôvodu, že pôjde o najmenší spln v tomto roku, píše portál Space.
Napriek tomu sa oplatí toto nebeské divadlo sledovať už pri západe slnka, kedy sa Mesiac mierne sfarbí do oranžova vďaka nízkej polohe nad horizontom. Mesiac sa v splne ukáže v menšej a slabšej podobe, než sme zvyknutí.
Tento spln zohráva významnú úlohu aj v náboženských kalendároch. V kresťanskej tradícii veľkonočný mesiac určuje dátum Veľkej noci, ktorá pripadá na prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. V roku 2025 sa Veľká noc bude oslavovať 20., respektíve 21. apríla.
Mesiac v plnej kráse si užijete počas celého víkendu. Keďže má skôr tvar elipsy, preto sa Mesiac javí v jednom okamihu bližšie k Zemi, inokedy ďalej, vtedy ide o supermesiac.
Aprílový spln tak bude podľa vesmírnej agentúry NASA až o 14 % menší a o 30 percent slabší oproti supermesiacu, dodáva USA Today. Navyše, bude v jeho najvzdialenejšom bode dráhy od Zeme.
Názov Ružový mesiac pochádza zo starého almanachu farmárov, v ktorom sa začali zverejňovať názvy splnov od 30. rokov minulého storočia. Niektoré východoamerické kmene tak nazývajú aprílový spln kvôli jeho spojitosti so skorými jarnými poľnými kvetmi, dodáva ABC News. Okrem toho nesie aj názov Pascha Moon, čo odkazuje na židovský sviatok Pesach.
Iné kmene pomenovali aprílový spln podľa sezónnych zmien, označujúc ho ako „mesiac lámajúceho sa ľadu“ alebo „mesiac, keď sa kačice vrátia“, čo sú kľúčovými znakmi jari.