Už nevládzete? Toto je 9 tipov ako predísť únave namiesto umelých povzbudení

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash)

Tiež na vás popoludní padne kríza? Mozog nefunguje, ale keď si dáte kávu, už nezaspíte? Skúste sa bezpečne nahodiť bez kofeínu.

Ktoré nenápadné drobnosti nám vedia pomôcť predísť únave, aby sme sa nemuseli uchýliť ku kofeínu či energetickým nápojom? Portál zeny.cz prináša týchto 9 tipov.

Dajte si šlofíka
Občas je jedinou vecou, ​​ktorá vás dostane cez vyčerpanie, starý dobrý šlofík. Nie je to možné, ak pracujete v kancelárii, ale ak ste doma, urobte si prestávku na rýchle zdriemnutie. Odborníci hovoria, že ideálny mikrospánok je dlhý 10 až 20 minút, čo môže pomôcť proti ospalosti, zlepšiť vašu náladu, posilniť pozornosť a zvýšiť výkonnosť. Dlhšie zdriemnutie vám môže spôsobiť pocit nevoľnosti, takže sa držte 20 minút, aby ste sa včas prebudili.

Pár minút meditujte
Tu je ďalšia výhoda pravidelnej meditácie: V skutočnosti vám môže dodať viac energie. Krátke cvičenia môžu zvýšiť koncentráciu a znížiť stres, ktorý by mohol viesť k tomu, že budete popoludní tak unavení. Iné štúdie sa zaoberali spôsobom, akým meditácia ovplyvňuje mozog, a našli podobné výsledky – že môže zmierniť stres, ktorý by mohol spôsobiť vyčerpanie.

Hýbte sa
Nemôžete ísť na prechádzku? Vyjdite aspoň mimo kancelárie alebo z domova, aj keby ste mali len postávať na chodníku. Mnoho štúdií publikovaných v časopise Journal of Environmental Psychology zistilo, že pobyt vonku spôsobuje, že sa ľudia cítia živší a energickejší. Keď máte pocit, že vás zasiahla ospalosť, vydajte sa von, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu a nabrali dávku vitamínu D.

Dbajte na pitný režim
Nie je asi žiadnym prekvapením, že keď nepijete dostatok vody, môže sa váš stav po obede ešte zhoršiť. Štúdie z University of Connecticut ukázali, že iba 1,5% strata normálneho objemu vody môže viesť k únave a neschopnosti sústrediť sa – a ženy sú na to obzvlášť náchylné. Iné štúdie to potvrdzujú, takže sa uistite, že popíjate vodu po celý deň.

Spíšte si plán
Jeden trik, ako byť čo najproduktívnejší, aj keď sa tej únavy v 15 hodín nemôžete zbaviť? Naplánujte si zoznam úloh. Podľa Psychology Today má väčšina ľudí vrchol bdelosti okolo 8. až 9. hodiny ráno a medzi 13. a 15. hodinou môžu byť ospalejší. Naplánujte si preto, že svoje najťažšie úlohy zvládnete skôr, a tie jednoduché si necháte na popoludnie.

Dajte si pauzu
Odborníci vám potvrdia, že koncentráciu na práci je nutné po deväťdesiatich minútach prerušiť pauzou. Aj tých pár minút poskytne vášmu mozgu oddych, aby zase mohol ísť vo vysokých otáčkach. Malé prestávky vás zbavia popoludňajšieho prepadu energie, ktorý môže trvať dlho, napríklad aj hodinu. A dosť ťažko sa z neho potom dostáva. Zabráňte tomu niekoľkými minútami.

Prejdite sa
Skvelý čas na to je počas obeda. Namiesto jedla pred počítačom choďte inam, či už ide o kancelársku kuchyňu alebo dvorček. Nemecká štúdia publikovaná v časopise Plos One skúmala psychologické dôsledky jedla štúdiom skupín ľudí, ktorí jedli pri stole, alebo šli na obed. Zistilo sa, že ľudia, ktorí šli von, hlásili väčšie pocity uvoľnenia a celkovo lepšiu náladu.

A čo esenciálne oleje?
Citrusové vône nie sú jedinými druhmi esenciálnych olejov, ktoré máte po ruke, keď potrebujete dodať energiu. Hovorí sa, že mäta pieporná trochu posilňuje – stačí ju oňuchať alebo si ju dať na spánky. Skvele vonia a proti únave naozaj pomáha.

Odstúpte od stola
Pokiaľ sa nemôžete prejsť vonku, venujte aspoň pár minút tomu, aby ste sa dostali preč z pracovného priestoru. Postavte sa k oknu, choďte hore a dole po schodoch alebo choďte do inej miestnosti. Len sa uistite, že stojíte a pohybujete sa: Štúdie ukazujú, že aj prechádzanie vo vnútri vám pomôže cítiť sa menej ospalí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie