Politický zápas by mal byť primárne v súťaži medzi jednotlivými návrhmi riešení, ktoré tu sú pre občana. Toto pomáhať nebude. Naopak kvitujem stretnutie prezidentky Zuzany Čaputovej so zvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim, ktoré sa snažilo vyslať signál, že to, čo na Slovensku potrebujeme, je porozumenie.
Takýto prípad sa môže stať aj v inej krajine. Je to zrejme rozhodnutie jedného človeka, osamelého vlka. Samozrejme, že dôležité sú jeho motívy, ale podľa toho, čo vieme z médií, tak jeho rozhodnutie postupne dozrievalo. Vplyv asi mala atmosféra v spoločnosti. Politici dávajú ľuďom do určitej miery vzor na správanie. To, ako vystupujú a komunikujú, často nevyzerá ako súťaž v myšlienkach, ale ako súboj v ringu. Kde nie je dôležité oponenta poraziť v návrhoch riešenia, ale knokautovať ho z hľadiska jeho osobnostnej charakteristiky.
Čo sa bude diať ďalej? Budú podľa vás chcieť vládne strany pritvrdiť?
Samozrejme nevieme, pretože túto skúsenosť sme doteraz nemali. Dúfam, že nedôjde k zneužitiu tejto udalosti, aby sa obmedzovali inštitúcie demokracie. Spoločnosť by mala mať po 30 rokoch slobody vybudované mechanizmy, ktoré zvládnu aj takéto situácie a nepustia ku kormidlu autokratov, a vziať si väčšiu mieru kontroly nad štátom.
Kvôli obmedzovaniu verejnoprávnych médií sa mala konať demonštrácia, tá sa odvolala. Nie je to signál, že sa bude opozícia teraz báť kritizovať vládu?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)