Slovensko potrebuje porozumenie a pokoj, hovorí v rozhovore pre novinky.cz sociológ Martin Slosiarik. Hľadanie vinníkov atentátu medzi opozičnými politikmi alebo novinármi podľa neho len prilieva olej do ohňa.
Slovenská tlač označila útok na premiéra Roberta Fica za útok do srdca spoločnosti. Čo táto rana spôsobí?
Je to bezprecedentná situácia, ktorú si nikto nevedel predstaviť. V našom geopolitickom priestore sme doteraz nemali takú skúsenosť. V roku 2018 sme zažili vraždu novinára a jeho snúbenice, v roku 2022 teroristický útok v Zámockej ulici v Bratislave (v LGBT kaviarni boli zastrelené dve osoby – pozn. red.). Toto je výnimočné tým, že sa jedná o vrcholného ústavného činiteľa, predsedu vlády. Je poznať, že aj bežní ľudia sú z toho zneistení, šokovaní, vyvedení z miery. Niektorých to skutočne zasiahlo do srdca.
Bol podľa vás čin vyprovokovaný vyhrotenou atmosférou v spoločnosti?
Neviem, či sa to dá pripísať jednému konkrétnemu momentu. Už dlhší čas sledujeme v spoločnosti rast nenávisti. Radikalizuje sa. Vytvárajú sa názorové bubliny, ktoré sa navzájom nepočúvajú a nemožno ich presvedčiť argumentami. Celé to sprostredkovávajú sociálne siete, ktoré umožňujú, že sa ľudia nekontrolovane a bez obáv vyjadrujú spôsobom, ktorý presahuje spoločenské normy. Ukazuje sa, ako blízko môže byť od slov k nenávisti a fyzickému útoku.
Hneď po útoku vyštartovali vládni poslanci proti opozičným, vo štvrtok zase ministri obvinili novinárov, že za zlú náladu v spoločnosti môžu oni. Čo na to hovoríte?
Táto rýchla stigmatizácia a hľadanie páchateľa v časti spoločnosti, či už medzi novinármi, liberálmi, progresívcami alebo opozíciou, neprináša do spoločnosti žiadny pokoj a zmierenie. Naopak, priživuje konflikt a nenávisť. Je to prilievanie oleja do ohňa. To nie je cesta, ktorá by mala viesť k zmieru.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)