Najväčší a najstarší ľadovec sveta s označením A23a sa dal do pohybu vo vodách Južného oceánu. Ide o gigantický kus ľadovca, ktorý sa v roku 1986 odlomil z Filchner-Ronneho ľadového šelfu v Antarktíde a usadil sa na dne Weddellovho mora.
V roku 2020 sa ľadovec začal pomaly hýbať. Pohyboval sa spolu s rýchlym antarktickým cirkumpolárnym prúdom, napokon však uviazol v oblasti súostrovia Južné Orkneje. Je to skupina ostrovov v severozápadnej časti Antarktídy, severne od Antarktického polostrova. Súostrovie je súčasťou Britského antarktického územia a nie je trvale osídlené. Objavili ho americkí lovci tuleňov Nathaniel Palmer a George Powell v roku 1821. O dva roky neskôr ostrovy navštívil americký moreplavec James Weddell, ktorý dal súostroviu a niektorým jeho ostrovom dnešné názvy.
Ľadovec v pohybe
Ľadový gigant A23a je rozlohou dvakrát väčší ako Londýn a váži takmer bilión ton. Je hrubý asi 400 metrov. Bol uväznený za tzv. Taylorovým stĺpom, čo je názov veľmi špecifického javu spôsobeného rotujúcou vodou. Keď je voda narušená pevným predmetom, napríklad vydutinou na morskom dne, vytvorí sa vír. Ten zadrží objekty, ktoré do „stĺpa“ vstupujú, a tie sa potom zväčša nedokážu uvoľniť samé.
Taylorove stĺpy sa môžu vytvárať aj vo vzduchu. Môžu mať veľkosť len niekoľko centimetrov, ale môžu byť aj obrovské, ako ten, ktorý doteraz držal v zajatí ľadový kolos.
Tento špecifický jav udržiaval ľadový gigant v rotácii na jednom mieste. Ľadovec sa otáčal proti smeru hodinových ručičiek. Teraz sa však uvoľnil zo svojej polohy a je unášaný vodami oceánu, informoval web British Antarctic Survey .
Vedci očakávajú, že teraz bude pokračovať v ceste unášaný cirkumpolárnym prúdom, ktorý ho zrejme poženie smerom k subantarktickému ostrovu Južná Georgia. Tam sa dostane do teplejších vôd, čo bude podľa vedcov znamenať, že sa rozpadne na menšie ľadovce a nakoniec sa roztopí.
Južná Georgia je zámorským územím Spojeného kráľovstva v Južnom Atlantiku a je domovom 34 kolónií tučniakov kráľovských, ktorých tu žije dokopy asi milión. Zaujímavosťou je, že ostrov má len 31 stálych obyvateľov. Naraz sa môže vylodiť len 100 turistov, tí však majú zakázané na ostrove nocovať. Ostrov objavil pravdepodobne londýnsky obchodník Antoine de la Roche v roku 1675. Ako prvý však vstúpil na ostrov v roku 1775 James Cook, ktorý ho pomenoval podľa kráľa Georgea III.
Jedinečné pozorovania
„Je vzrušujúce vidieť A23a opäť v pohybe po tom, čo bol roky uviaznutý. Zaujíma nás, či sa bude uberať rovnakou cestou ako ostatné veľké ľadovce, ktoré sa odlomili pri Antarktíde. A čo je ešte dôležitejšie, aký dopad to bude mať na miestny ekosystém,“ povedal Dr Andrew Meijers, oceánograf z British Antarctic Survey, spoluriaditeľ projektu OCEAN:ICE.
Pred rokom výskumníci na palube najmodernejšieho výskumného plavidla British Antarctic Survey RRS Sir David Attenborough pozorovali a zdokumentovali ľadovec, keď boli na vedeckej misii vo Weddellovom mori. Odobrali vzorky povrchový vôd oceánu v bezprostrednej blízkosti pohybujúceho sa ľadovca a vyhotovili jeho prvé fotografie. Vzorky by mohli pomôcť zistiť, aký život by sa mohol vytvoriť okolo gigantu A23a a ako tento plávajúci ľadovec ovplyvňuje uhlík v oceáne a jeho rovnováhu s atmosférou.
„Vieme, že tieto obrovské ľadovce môžu poskytnúť živiny vodám, ktorými prechádzajú, a vytvoriť tak prosperujúce ekosystémy v inak menej produktívnych oblastiach. To, čo nevieme, je, aké môžu byť rozdiely medzi konkrétnymi ľadovcami, ich rozsah a pôvod v tomto procese,“ povedala biogeochemička Laura Taylor.