Jemenskí povstalci húsíovia vo štvrtok znovu zaútočili na nákladné lode plávajúce v Adenskom zálive. Americká armáda uviedla, že dve rakety zasiahli nákladnú loď britského majiteľa. Jeden človek bol ľahko zranený. Izraelčania blízko Ejlatu medzitým zneškodnili balistickú strelu. Večer sa húsíovia prihlásili k obom útokom a pohrozili, že ešte neskončili.
Húsíovia vo štvrtok zopakovali, že budú stupňovať útoky na lode v Červenom mori a v ďalších vodách a že využívajú „ponorkové zbrane“.
Iránom podporovaní šiitskí povstalci húsíovia, ktorí ovládajú veľkú časť západného Jemenu, útočia na lodnú dopravu na kľúčovej obchodnej trase. Povstalci tvrdia, že tak robia na podporu Palestínčanov vo vojne Izraela proti Hamasu v Pásme Gazy.
K poslednému útoku britská vojenská služba UKMTO oznámila, že na nemenovanú loď 70 námorných míľ (125 kilometrov) od jemenského prístavu Aden boli odpálené dve rakety. Tie spôsobili požiar na palube. Britská služba pre námornú bezpečnosť Ambrey plavidlo identifikovala ako britskú nákladnú loď plávajúcu pod vlajkou súostrovia Palau.
Podľa údajov pre sledovanie lodí, ktoré analyzovala agentúra AP, ide o loď Islander, ktorá mierila z Thajska do Egypta a počas plavby vysielala správy „sýrska posádka na palube“, zjavne v snahe vyhnúť sa útoku húsíov. Tí večer potvrdili, že terčom útoku bola práve loď Islander. Zároveň uviedli, že vyslali niekoľko dronov na americký torpédoborec v Červenom mori a na izraelské prístavné mesto Ejlat.
Americká armáda uviedla, že bol pri raketovom útoku húsíov na britskú loď jeden človek ľahko zranený. Američania predtým nad Červeným morom zostrelili šesť dronov húsíov, ktoré identifikovali ako bezprostrednú hrozbu pre americké a spojenecké vojenské lode, uviedlo regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM.
Vo štvrtok ráno sa navyše rozozneli poplašné sirény v Ejlate a na sociálnych sieťach sa začali šíriť videá toho, čo vyzeralo ako zásah rakety vysoko na oblohe. Izraelská armáda neskôr potvrdila, že išlo o úspešný zásah systému protivzdušnej obrany Arrow, nespresnila však, o akú strelu išlo, ani odkiaľ priletela.
Systém Arrow je však určený na ničenie balistických striel dlhého doletu, a to aj v kozmickom priestore. „Úspešne zachytil raketu, ktorá bola identifikovaná v oblasti Červeného mora a smerovala do Izraela“, uviedla izraelská armáda. „Cieľ neprekročil izraelské územie a neohrozil civilistov,“ dodala.
Húsiovia sa od vlaňajšieho októbra pokúšajú útočiť na Ejlat opakovane, všetky ich pokusy však zneškodnilo izraelské letectvo a protivzdušná obrana či americké námorné sily v oblasti Červeného mora. Útoky v tomto kľúčovom prístavnom meste nespôsobili žiadne škody.