Americký vojak Matthew Livelsberger zomrel pri výbuchu kybernetického vozidla Tesla pred hotelom Trump Towers v Las Vegas. Zistilo sa, že práve on v stredu ráno miestneho času vyhodil do vzduchu auto. Navyše mal strelné poranenie hlavy. Vyšetrovatelia zisťovali jeho spojitosť s útokom v New Orleans, kde iný muž vrazil do davu a zabil 15 ľudí. FBI vylúčila spojitosť.
Mal prestrelenú hlavu
„Domnievame sa, že si strelné zranenie spôsobil sám,“ povedal McMahill na otázku amerických novinárov. Na tlačovej konferencii ďalej uviedol, že americká polícia vyšetruje incident ako teroristický čin a spolupracuje „doslova s celým svetom“, aby našla viac stôp. Úrady však uviedli, že 37-ročný Livelsberger konal sám a nemal žiadnych komplicov. Motív odpálenia výbušniny zatiaľ nie je známy, píše portál novinky.cz.
Úrady vyšetrovali jeho spojenie so Shamsudom-Dinom Jabbarom, 42-ročným americkým občanom, ktorý v stredu večer zabil dodávkou v New Orleans najmenej 15 ľudí.
Spojitosť útokov vylúčili
Médiá videli medzi mužmi spojitosť, pretože obaja slúžili v armáde, píše portál idnes.cz. Kým Livelsberger bol v elitnej jednotke Zelené barety, zúčastňoval sa na zahraničných misiách a od armády dostal niekoľko ocenení a medailí, Džabbar pracoval ako počítačový špecialista. Podľa agentúry AP obaja tiež bývali na vojenskej základni Fort Bragg v Severnej Karolíne, ale podľa nemenovaného zdroja agentúry bolo nepravdepodobné, že by sa obaja stretli.
Ďalšou stopou bolo, že si obaja prenajímali vozidlá prostredníctvom platformy Turo. Livelsberger podľa agentúry Reuters odviezol kybernetické auto do Las Vegas z približne 1300 kilometrov vzdialeného Colorado Springs, kde FBI vykonala raziu.
„Spoločnosť aktívne spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní pri vyšetrovaní oboch incidentov. Nedomnievame sa, že by niektorý z nájomníkov zapojených do útokov v Las Vegas a New Orleanse mal kriminálnu minulosť, ktorá by ho identifikovala ako bezpečnostnú hrozbu,“ citoval The Telegraph hovorcu spoločnosti Turo.
„V tejto chvíli sa domnievame, že do útoku nebol zapojený nikto iný ako Šamsud-Dín Džabbar, ako ste boli informovaní,“ povedal pre CNN Christopher Raia, zástupca riaditeľa protiteroristického oddelenia FBI. Za teroristický čin označil aj incident, pri ktorom Jabbar v stredu večer v New Orleans vrazil pickupom do davu a zabil najmenej 14 ľudí.
„Ako viete, vyšetrovanie FBI prebieha aj v Las Vegas. Sledujeme všetky možné stopy a nič nevylučujeme. V tejto chvíli však neexistuje definitívna súvislosť medzi útokom tu v New Orleans a útokom v Las Vegas,“ potvrdil Raia a dodal, že na spojenie týchto dvoch incidentov je ešte priskoro.
Americký vojak dal do auta pyrotechniku
Páchateľ, ktorý bol 19 rokov príslušníkom americkej armády, pred incidentom, pri ktorom sa po výbuchu zranilo sedem ľudí, nabalil do vozidla pyrotechniku. V aute sa nachádzali aj dve strelné zbrane: útočná puška a pištoľ. Podľa ABC News obe zhoreli pri požiari.
Livelsberger slúžil v armáde od roku 2012 v špeciálnych jednotkách Zelených baretov a dosiahol vysokú poddôstojnícku hodnosť nadrotmajstra. V rokoch 2017 až 2019 bol trikrát nasadený v Afganistane. V roku 2014 bol nasadený v Konžskej demokratickej republike, v roku 2016 na Ukrajine a v roku 2016 v Tadžikistane. Armáda mu za jeho nasadenia udelila množstvo vyznamenaní vrátane niekoľkých bronzových hviezd. Najmenej jedna bola za statočnosť, čo znamená, že bol nasadený v boji, uviedla NBC.
Okrem polície incident vyšetruje aj spoločnosť Tesla miliardára Elona Muska. „Celé vedenie spoločnosti Tesla teraz túto záležitosť vyšetruje. Hneď ako budeme niečo vedieť, zverejníme ďalšie informácie.“
McMahill tiež uviedol, že Muskov tím pricestuje do Las Vegas, aby sa pokúsil získať záznamy z bezpečnostných kamier z kybernetického útoku.