25-ročný utečenec podal sťažnosť na Španielsko na Výbor OSN proti mučeniu. Dôvodom je incident z roku 2014, počas ktorého pri pláži Playa de Gran Tarajal zomrelo 15 ľudí pri snahe dostať sa z Maroka do Španielska.
V roku 2014 zomrelo pri pokuse dostať sa na Kanárske ostrovy z Maroka 15 utečencov. Dvadsaťpäťročný Kamerunčan teraz podal sťažnosť na Španielsko na Výbor OSN, pretože podľa neho krajina niekoľkonásobne porušila dohovor proti mučeniu, píše The Guardian.
Začali tri súdne vyšetrovania
„Uplynulo desať rokov a stále nebol nikto dohnaný na zodpovednosť za smrť a zranenie toľkých ľudí,“ uviedol muž, ktorý si prial byť menovaný pod pseudonymom Ludovic. V súvislosti s úmrtiami sa v minulosti začali tri súdne vyšetrovania, podľa Ludovica boli ale „všetky archivované bez toho, aby boli vypočuté svedectvá pozostalých alebo rodín obetí“.
Ludovic uviedol, že mal 15 rokov, keď sa pripojil k asi 200 ľuďom, ktorí sa snažili dostať z Maroka do španielskej enklávy Ceuta. Vypovedal, že zaznamenal výstrely a videl, ako polícia strieka slzný plyn. Španielske úrady neskôr uviedli, že policajti z občianskej gardy strieľali gumové projektily v snahe odraziť tých, ktorí sa snažili dostať na druhú stranu.
Najmenej 15 ľudí vtedy zomrelo a niekoľko ďalších bolo zranených. Ludovic uviedol, že aj napriek snahe polície ho odradiť pokračoval v ceste do Španielska. Jeden z príslušníkov občianskej gardy ho podľa jeho slov udrel obuškom do ruky a roztrhol mu kožu. Krvácajúc a snažiac sa dýchať aj napriek slznému plynu povedal, že sa dostal na španielsku pôdu – len aby bol spolu s ďalšími 23 ľuďmi zatlačený späť do Maroka. Ani raz mu vraj nebola ponúknutá lekárska pomoc, preklad alebo právna pomoc.
Vtedajší španielsky minister vnútra Jorge Fernández Díaz uviedol, že agenti síce strieľali gumovými projektilmi, ale „do vody, nie do ľudí“, a odmietol, že by zásah polície hral v úmrtiach nejakú úlohu.
Ludovicova sťažnosť Výboru OSN proti mučeniu, ktorý vyzval Španielsko, aby obnovilo vyšetrovanie incidentu, sa odvoláva na zlé zaobchádzanie s ním na hraniciach, rovnako ako na jeho vyhostenie do Maroka a zlyhanie úradov pri vyšetrovaní jeho prípadu.
Sťažnosť bola podaná s podporou Európskeho centra pre ústavné a ľudské práva (ECCHR). V stredu táto mimovládna organizácia so sídlom v Berlíne označila španielske enklávy Ceuta a Melilla za „európske laboratórium bezprávia na hraniciach“ a poukázala na skutočnosť, že telá nájdené pri pláži Playa de Gran Tarajal neboli nikdy identifikované.
Hanaa Hakiki, vedúca právnej poradkyne ECCHR, uviedla: „Úmrtie v Playa del Tarajal je príkladom rasistickej politiky na európskych hraniciach a úplnej neúcty najmä k životom černochov.“