Slovenskí poslanci včera schválili návrh ústavného zákona, ktorý by mal do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia, zaručiť rovnosť medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní a upraviť adopcie a výchovno-vzdelávací proces. Tento krok by mal posilniť kultúrno-etickú suverenitu Slovenska a zaručiť stabilitu v hodnotových otázkach.
Poslanci NR SR v stredu (9. 4.) posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia – muža a ženu. Zároveň by mal tento zákon zabezpečiť rovnosť medzi pohlaviami v oblasti odmeňovania za vykonanú prácu, píše TASR.
Dve pohlavia v Ústave
Návrh novely Ústavy, ktorý predložil premiér Robert Fico, navrhuje zapísanie dvoch pohlaví – muža a ženy – ako základných právnych subjektov. Tento krok má zabezpečiť ochranu tradičných hodnôt, ako aj uznanie manželstva medzi mužom a ženou ako jedinečného zväzku.
„Posilnenie ochrany tradičných hodnôt je kľúčové pre zachovanie kultúrneho dedičstva SR a zabezpečenie právnej stability. Návrh ústavného zákona preto reaguje na potrebu ochrany kultúrneho dedičstva zakotveného v preambule Ústavy Slovenskej republiky, ktoré je osobitne spojené s uznaním manželstva medzi mužom a ženou ako jedinečného zväzku,“ uvádza sa v predloženej novele.
Rovnosť v odmeňovaní a zmena v adopciách
Okrem toho návrh zahŕňa záruku rovnosti medzi pohlaviami pri odmeňovaní za vykonanú prácu. Ďalšou dôležitou zmenou je úprava adopcií detí, kde sa plánuje aj zmena v okruhu osôb, ktoré môžu adoptovať deti. Novela tiež upravuje postavenie rodiny a rozširuje rodičovské práva.
„Navrhuje sa, aby došlo k úprave základného okruhu osôb, ktoré si môžu osvojiť maloleté dieťa, v Ústave SR. Zároveň sa navrhuje rozšírenie ústavného vymedzenia rodičovských práv, medzi ktoré sa navrhuje doplniť právo rodičov rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese, ktorý je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu,“ píše sa v materiáli.
Zachovanie kultúrneho dedičstva a výchova detí podľa ústavy
Vláda zdôrazňuje, že zmeny sú potrebné na ochranu kultúrneho dedičstva a stabilitu právneho systému. Okrem toho návrh ukladá, aby štátny výchovno-vzdelávací program bol v súlade s Ústavou, čím sa zabezpečí, že deti budú vzdelávané v súlade s tradičnými hodnotami.
Podľa návrhu by mali byť tieto zmeny účinné už od 1. júla tohto roka, pričom diskusia o tejto reforme pokračuje.