USA a Čína rokovali prvýkrát o umelej inteligencii. Obe strany sa zhodli, že prináša veľké príležitosti, ale aj riziká

Reklama
Na archívnej snímke z 15. novembra 2023 americký prezident Joe Biden (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajú ruky počas stretnutia v americkom Woodside. Medzi americkými a čínskymi predstaviteľmi sa konali v stredu 15. mája 2024 v Ženeve konali prvé rokovania o umelej inteligencii (AI). Washington po nich vyjadril obavy o zneužitie AI Čínou, Peking zase USA kritizoval obmedzenia a nátlak na túto technológiu. Zdroj: FOTO TASR/AP

Americkí a čínski predstavitelia rokovali o AI v utorok v Ženeve. Išlo vôbec o prvé takéto rozhovory medzi predstaviteľmi oboch mocností, ktoré sú najväčšími svetovými ekonomikami. Informuje o tom portál hnonline.sk.

Spojené štáty a Čína viedli v Ženeve prvé tematické rozhovory o umelej inteligencii. Potvrdili to dnes podľa agentúry AP zástupcovia vlád oboch krajín.

Americkí predstavitelia upozornili na prípady zlého používania umelej inteligencie zo strany Číny. Podľa Pekingu boli rozhovory profesionálne a konštruktívne. Čínski predstavitelia poukázali na reštrikcie, ktoré v tejto oblasti uplatňujú USA. Obe strany sa zhodli, že AI prináša veľké príležitosti, ale aj riziká.

Americkí a čínski predstavitelia rokovali o AI v utorok v Ženeve. Išlo vôbec o prvé takéto rozhovory medzi predstaviteľmi oboch mocností, ktoré sú najväčšími svetovými ekonomikami. Dialóg sa dorokoval na rokovaní amerického prezidenta Joea Bidena a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vlani v novembri.

„Spojené štáty zdôraznili, aké je dôležité zaručiť, že systémy AI budú bezpečné, zabezpečené a dôveryhodné,“ uviedla na utorkové rokovanie hovorkyňa pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Adrienne Watsonová. Watsonová ďalej uviedla, že „Spojené štáty vyjadrili svoje obavy ohľadom zlého užívania AI, a to aj zo strany Čínskej ľudovej republiky“.

Čína uviedla, že rozhovory boli vedené „do hĺbky, profesionálne a konštruktívne“. Čínski predstavitelia vyjadrili „ostrý postoj voči obmedzeniam a nátlaku zo strany USA v oblasti umelej inteligencie“, uviedlo čínske ministerstvo zahraničia. Medzi obmedzenia možno podľa agentúry AP počítať obmedzenie vývozu niektorých druhov čipov, ktoré slúžia v systémoch umelej inteligencie.

Spojené štáty aj ďalšie krajiny majú obavy ohľadom vojenského či bezpečnostného využitia umelej inteligencie zo strany Číny a iných autoritárskych štátov. Podľa Číny by istou regulačnou inštanciou umelej inteligencie mohla byť OSN, čo by zmenšilo úlohu USA.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie