fbpx

Ursula von der Leyenová obhájila svoj post šéfky Komisie. Nemala žiadneho protikandidáta

Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová sa raduje po jej opätovnom zvolení, v pozadí vľavo tlieska podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič vo štvrtok 18. júla 2024 v Štrasburgu. Európsky parlament (EP) vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodol o tom, že Ursula von der Leyenová zostane predsedníčkou Európskej komisie (EK) aj v druhom funkčnom období. Zo 707 hlasujúcich europoslancov získala 401 hlasov, 284 bolo proti a 16 poslancov sa zdržalo hlasovania. Na zvolenie jej stačilo 360 hlasov. Zdroj: FOTO TASR/AP

Vyjadrila sa aj k ceste maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Nebola to mierová misia, ale misia upokojovania, povedala za dlhého potlesku.

Spomenula aj obavy mladých ľudí z cien bývania či tlak, ktorému čelia poľnohospodári. Povedala, že si je vedomá týchto problémov a že len silná Európa ich pomôže prekonať, a preto chce mať v novej Európskej komisii komisára pre bývanie.

EÚ si nasadila zvieraciu kazajku opatrení, povedala Dostálová

Klára Dostálová (ANO) bola jedinou českou rečníčkou na štvrtkovom zasadnutí. „Predsedníčka Európskej komisie počas svojho predchádzajúceho mandátu nasadila Európskej únii železnú zvieraciu kazajku opatrení, ktorá dusí našu konkurencieschopnosť a zvyšuje životné náklady bežných ľudí,“ kritizovala Dostálová von der Leyenovú počas svojho minútového vystúpenia.

Podľa nej sa to všetko dialo v mene európskeho klimatu. „Takýto pojem však neexistuje, existuje len globálna klíma a dôsledkom tejto politiky je rastúca závislosť od tretích krajín a jej nadmerná regulácia,“ povedala.

„Cieľom Komisie by malo byť nájsť spoločnú reč naprieč politickým spektrom vo všetkých členských štátoch, ale namiesto toho sme svedkami šachovej partie, v ktorej svojvoľne rozhodujete, že súperove figúrky už neplatia,“ dodala a spýtala sa, kam sa podelo heslo, že Európska únia je jednotná v rozmanitosti.

Program von der Leyenovej, ktorý pripravovala na roky 2024 – 2029 je rozdelený do niekoľkých kapitol. Jedna z nich má názov Nová éra európskej bezpečnosti a obrany. „Najlepšou investíciou do európskej bezpečnosti je investícia do bezpečnosti Ukrajiny. Finančná, politická a vojenská podpora Európy musí trvať tak dlho, ako bude potrebná,“ začína sa kapitola.

Posledné roky podľa šéfky EK pripomenuli, aký krehký je mier. Zároveň to bolo varovanie pre Európu, že by mala venovať viac prostriedkov na svoju obranu a ochranu.

„Naša práca sa v nasledujúcich piatich rokoch zameria na budovanie skutočnej európskej obrannej únie. Členské štáty budú vždy zodpovedné za svoje vlastné ozbrojené sily, od doktríny až po nasadenie, ale Európa môže urobiť veľa pre podporu a koordináciu úsilia o posilnenie obranného priemyslu, inovácií a jednotného trhu,“ uvádza sa v texte.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že takýto návrh svedčí o zmene nálad v Európe smerom k militarizácii a konfrontácii.

Von der Leyenová potrebovala aspoň 361 hlasov. Frakcie Európskej ľudovej strany (EPP), socialistov a demokratov (S&D) a liberálov z Obnovy Európy, na ktorých podporu sa šéfka EK spoliehala, majú v novozvolenom Európskom parlamente spolu 401 kresiel.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie