Úrad varuje pred konzumáciou nepasterizovaných produktov kvôli SLINTAČKE a KRÍVAČKE. TOTO odporúča

Úrady sprísnili opatrenia proti šíreniu slintačky na hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom aj Českom. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Henrich Mišovič
Reklama

Odborníci varujú pred konzumáciou nepasterizovaného mlieka a neúplne tepelne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat. Takáto konzumácia môže zvyšovať riziko nákazy slintačkou a krívačkou. Odporúčajú konzumovať iba pasterizované mliečne výrobky a dostatočne tepelne upravené mäso.

Riziko prenosu slintačky a krívačky

Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti upozorňuje nebezpečenstvo konzumácie nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka a nedostatočne tepelne spracovaného mäsa, ktoré môžu byť infikované slintačkou a krívačkou (SLAK). Hygienici odporúčajú konzumovať len pasterizované produkty a dostatočne tepelne upravené mäso.

„Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná,“ uviedli hygienici.

„Vo všeobecnosti dbajte na dodržiavanie osobnej hygieny, dôkladne si umývajte ruky teplou vodou a mydlom po kontakte so zvieratami a živočíšnymi produktmi,“ odporučili.

Okrem toho odporúčajú nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí sú pravidelne kontrolovaní v rámci potravinárskych normách.

Úrad zaradil slintačku a krívačku medzi epizootické nákazy, ale upozornil, že nepredstavujú riziko pre ľudí. „Riziko prenosu na človeka je nízke až zanedbateľné, a preto by nemalo byť považované za klasickú zoonózu – ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí,“ dodali.

Aktuálna situácia na Slovensku

Ako sme už informovali, v súvislosti s rastúcim nebezpečenstvom šírenia slintačky a krívačky (SLAK) bude pravdepodobne v pondelok 31. marca zvolané mimoriadne zasadnutie vlády. Predseda vlády Robert Fico na sociálnych sieťach podporil opatrenia Ministerstva pôdohospodárstva SR a veterinárov, vrátane likvidácie chovov v ohrozených oblastiach, s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.

„Je mi veľmi ľúto, že doteraz muselo byť usmrtené veľké množstvo zvierat vrátane zvierat z malých domácich chovov. Ak však situáciu podceníme a zanedbáme, výsledkom môže byť, že slovenská živočíšna výroba kľakne na kolená,“ povedal Fico. Pripomenul, že sa potvrdila genetická zhoda vírusu na slovenských farmách so vzorkou z Maďarska, a preto bol podľa neho najpravdepodobnejšou cestou prenosu na Slovensko vietor. „O to viac musíme byť doma dôrazní pri prijímaní reštriktívnych a preventívnych opatrení,“ upozornil premiér.

Uviedol, že odborníci z EÚ pozitívne hodnotia slovenské opatrenia proti slintačke a krívačke. Podľa hodnotenia boli prijaté včas, odborné a v súlade s európskymi predpismi. Fico tiež vyjadril vďaku všetkým, ktorí sa podieľali na riešení situácie, najmä ministrovi Takáčovi a hlavnému veterinárovi Chudému.

Slintačka a krívačka bola potvrdená v chovoch dobytka v štyroch obciach na juhu Slovenska – Medveďove, Ňárade, Bake a Lúči na Ostrove. Prvé tri ohniská boli odhalené 21. marca, posledné 25. marca. Inkubačná doba ochorenia je podľa veterinárov 7 až 14 dní.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na redakcia@istream.sk

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova