fbpx

Univerzita Komenského oslavuje 105 rokov. Ako prvá začala pôsobiť Lekárska fakulta

Reklama
Na snímke budova Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave 8. júna 2023. (Zdroj: FOTO TASR - Dano Veselský)

Univerzita Komenského v Bratislave začala ako prvá na Slovensku poskytovať najvyššie vzdelanie v slovenskom jazyku. Jej vznik umožnil zákon Národného zhromaždenia (NZ) Československej republiky (ČSR), od prijatia ktorého uplynie vo štvrtok 27. júna 105 rokov.

V zákone sa hovorilo o Československej štátnej univerzite v Bratislave. Tradície vysokého školstva v Bratislave siahajú však až do roku 1465, keď z iniciatívy kráľa Mateja Korvína vznikla Academia Istropolitana. Po jej zániku sa jej úlohu pokúšali v 17. storočí prevziať jezuitské kolégiá a v rokoch 1777 – 1914 Kráľovská právnická akadémia (1777 – 1914). V roku 1914 začala pôsobiť v Bratislave maďarská Alžbetínska univerzita, ktorá ukončila svoju činnosť krátko po vzniku prvej Československej republiky (28. októbra 1918).

Zákon č. 375 o zriadení Československej štátnej univerzity v Bratislave prijalo NZ ČSR 27. júna 1919. Do platnosti vstúpil 11. júla 1919 a výučba v slovenskom či prípadne v českom jazyku sa začala na jeseň toho istého roku. Na Univerzitu Komenského bola premenovaná 11. novembra 1919. Založenie Univerzity Komenského úzko súviselo s potrebami ČSR po rozpade Rakúsko-Uhorska.

Po vzniku prvej ČSR opustila totiž územie Slovenska takmer všetka rakúsko-uhorskej monarchii lojálna inteligencia. Hlavnou úlohou novej bratislavskej univerzity preto bolo vychovať novú slovenskú inteligenciu pre najdôležitejšie oblasti života spoločnosti, čo sa odrazilo aj v zameraní jej prvých štyroch fakúlt: lekárskej, právnickej, filozofickej a prírodovedeckej. Pre vážne politicko-spoločenské, finančné a organizačné problémy začala fungovať hneď po založení univerzity iba Lekárska fakulta.

Právnická a filozofická sa k nej pripojili o dva roky neskôr a prírodovedecká až v roku 1940. Na Slovensku chýbali aj vysokoškolskí pedagógovia, a preto v jej začiatkoch zohrali významnú úlohu profesori z pražskej Karlovej univerzity. Tí vychovali prvých významných slovenských lekárov, neskôr právnikov a vedcov. Aj prvým rektorom UK bol český lekár a profesor Kristián Hynek, internista, ktorý dočasne viedol aj kožnú kliniku vo Fakultnej nemocnici na Mickiewiczovej ulici v Bratislave.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie