fbpx

Únava, lámu sa vám nechty a vlasy? Môže za to nedostatok železa! Tu sú TIPY, ako získať späť energiu a zdravie!

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Ženy sú oslabené najmä pri menštruácii. „Rád by som upozornil, že všetky ženy so silnou menštruáciou by mali byť vyšetrené na zistenie stavu zásob železa s tým, že je potrebné overiť, či príjem železa dostatočne kryje jeho straty z organizmu. Podávanie rôznych potravinových doplnkov a multivitamínových prípravkov obsahujúcich železo však väčšinou nemá veľký význam, pretože obsahujú pomerne malé množstvo železa, ktoré nestačí pokryť jeho straty pri menses. Je potrebné sa poradiť s lekárom a určiť najvhodnejší prípravok obsahujúci železo, ktorý je dostatočne účinný, teda môže efektívne zabrániť rozvoju nedostatku železa a ktorý zároveň chorý dobre znáša,“ podotýka hematológ.

Doba do obnovenia normálnej hladiny zásob železa je úplne individuálna, závisí od hĺbky jeho deficitu, väčšinou je aj po obnovení normálnej úrovne zásob potrebné podávať určitú udržiavaciu dávku, najmä tam, kde sa nepodarilo úplne odstrániť príčinu nedostatku železa. V každom prípade stanovenie príčiny nedostatku železa a jej odstránenie sú všeobecne vzaté základnými predpokladmi úspechu liečby anémie,“ dopĺňa docent Čermák.

Riziká anémie nepodceňujte

Dlhodobá, postupne sa prehlbujúca anémia z nedostatku železa môže viesť vo svojom dôsledku k poškodeniu orgánov, ktoré sú závislé na neprerušovanej dodávke vysokého množstva kyslíka dopravovaného krvou. Takým orgánom je najmä srdce.

 

U iných vzácnejších typov anémií, ktorých príčinou nie je nedostatok železa, môže byť pre organizmus nebezpečný naopak nadbytok železa, ktorý vzniká kvôli zvýšenému rozpadu krviniek alebo dodaním železa v transfúziách pri korekcii anémie.

 

Niektoré anémie, ktoré vznikajú poruchou na skorom stupni vývoja krvinky, môžu byť sprevádzané súčasnou poruchou bielych krviniek a krvných doštičiek, kedy dochádza k vážnym poruchám organizmu,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Čermák.

Nie je teda dobré anemický stav podceňovať. V každom prípade nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky u svojho praktického lekára, ktoré môžu nedostatok železa v krvi odhaliť ešte skôr, ako sa prihlásia príznaky.

 

Nedostatočný prísun železa do organizmu často zapríčiňuje nevhodné stravovanie, teda nadbytok „čistenej“ potravy – bieleho cukru, bielej múky, lúpanej ryže či napríklad mnoho mliečnych výrobkov. Tiež drastické diéty tu majú svoj veľký podiel.

 

Hľadajte zdroje železa v prirodzenom stave. Ide predovšetkým o melázu, ďalej sú vhodné vaječný žĺtok, pečeň, hovädzie mäso, zverina, z vegetariánskych surovín môžete využiť šošovku, hrach, fazuľu, pažítku, petržlenovú vňať, špenát, pšeničné klíčky, šťavu ze sliviek, sušené marhule, datle, figy či tiež cielene zakúpiť minerálky s vysokým obsahom železa (železité). Vstrebávaniu železa napomáha vitamín C a meď. Vápnik naopak vstrebávanie spomaľuje.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie