fbpx

Únava, lámu sa vám nechty a vlasy? Môže za to nedostatok železa! Tu sú TIPY, ako získať späť energiu a zdravie!

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Lámu sa vám nechty, strapkajú vlasy, ste poblednutý a zápasíte s únavou? Nemusíte za tým hľadať závažný problém. Možno máte iba nedostatok červených krviniek v dôsledku dlhodobého deficitu železa. Čo vám pomôže, radí portál mojezdraví.cz.

 

V dnešnej dobe máme teoreticky vzatý prístup ku všetkým dôležitým živinám, ktoré k svojmu životu potrebujeme, či už v potrave, alebo v podobe suplementov. Otázkou teda zostáva, prečo u nás vlastne k chudokrvnosti vôbec dochádza a aké má dôsledky.
Anémia znamená nedostatok červených krviniek v krvi. Jej stupeň môže byť rôzny, od miernych foriem až po ťažkú ​​anémiu, ktorá môže byť až život ohrozujúca.

Pre príznaky anémie je dôležité, ako rýchlo vzniká. Keď vzniká pomaly, môže sa na ňu chorý adaptovať a znášať oveľa vyšší stupeň chudokrvnosti, než keď vzniká rýchlo. Najčastejšie je spojená s nedostatkom železa. Postihuje aj v Európe asi na 15–17 percent žien.

 

Najviac udávanou príčinou je nepomer medzi príjmom železa a jeho stratami, najmä u žien pri silnejšom menštruačnom krvácaní. V tele dospelého človeka je obsiahnutých asi 4–4,5 g železa, pričom u žien je toto množstvo nižšie ako u mužov (v dôsledku menštruácie a ďalších faktorov).

Železo je pre fungovanie nášho organizmu nenahraditeľné, na druhú stranu sa však jeho prebytkov nevieme zbaviť, nemáme vyvinutý mechanizmus, ako nadbytok z organizmu odstrániť. Nahromadené železo potom bohužiaľ poškodzuje naše vnútorné orgány (srdce, pankreas, pečeň). Preto ako vždy aj so železom s mierou a podľa odporúčania lekára.

 

Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, zložky červených krviniek prenášajúcich kyslík k bunkám. Ak máme nedostatok železa, náš organizmus nemá dostatok energie (kyslíka) na svoje fungovanie. Hemoglobín okrem iného dáva našej krvi farbu, a tak je aj pokožka sfarbená do ružova. Spolu s úbytkom železa pokožka automaticky bledne.

 

Typické príznaky anémie

Z pohľadu lekára medzi prvé jasné príznaky nedostatku železa patrí zníženie jeho obsahu v krvnom riečisku. „Ešte presnejším vyšetrením je stanovenie hladiny zásobnej bielkoviny pre železo v organizme, ktorá sa nazýva feritín. Pokles hladiny vždy znamená nedostatok železa. Hodnoty červeného krvného obrazu sa menia až pri pomerne závažnom nedostatku železa v organizme, kedy dochádza najprv k zníženiu obsahu hemoglobínu v krvinke, zmenšeniu krvinky a následne k poklesu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu v krvi,“ hovorí MUDr. Jaroslav Čermák, vedúci laboratória anémií Ústavu hematológie a krvnej transfúzie v Prahe.

Silná menštruácia oslabuje telo

 

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie