fbpx

Úmorné chudnutie je minulosťou. Vedci prišli s liekom, ktorý naozaj funguje

Zdroj: Freepik

Funguje tak, že v sebe kombinuje dve umelo vytvorené verzie hormónov, ktoré sú dôležité pre riadenie metabolizmu – GLP-1 a GIP. Ako liek na obezitu zatiaľ nie je schválený, ale očakáva sa, že po úspechu týchto štúdii by ho americké úrady mohli schváliť ešte na prelome roku.

Účinnosť potvrdilo viacero štúdii

Štúdie, ktoré sa zaoberali testovaním lieku na chudnutie bolo viacero. Menšie výskumu odhadovali účinnosť látky asi na dvadsať percent, čo je percento hmotnosti, ktorú pomohol liek ľuďom schudnúť. Výskum v Nature Medicine však priniesol ešte lepšie výsledky. Vedci v rámci toho výskumu testovali, ako budú ľudia reagovať, pokiaľ najskôr podstúpia intenzívnu intervenciu životného štýlu, teda zmenia svoj životný štýl k zdravšiemu. To sa spájalo so zmenou jedálnička a taktiež s pridaním aktívneho cvičenia. Výskumu sa zúčastnilo viac ako 500 ľudí s nadváhou a obezitou, ktorí behom dvanásťtýždenného programu schudli aspoň päť percent svojej hmotnosti. Polovica z nich potom dostala trizepatid a druhá polovica placebo. Lekári ani pacienti netušili, kto obdržal účinnú a neúčinnú liečbu. Liek následne užívali 72 týždňov.

Výsledky boli ohromujúce

Na konci štúdie schudla skupina liečená trizepatidom v prieme 25 percent, skupina s placebom len 4,8 percenta. Obe skupiny pritom začínali brať prípravok potom, čo so zmenou jedálnička a cvičením schudli o päť percent, čo vedie k záveru, že ľudia bez lieku si zlepšenie nedokázali ani udržať. Skupina s placebom dokonca o časť získaného úbytku hmotnosti prišla.

Nežiadúce či vedľajšie účinky spojené s liekom boli veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytli už pri iných štúdiách. Väčšinou išlo o mierne až stredné problémy so zažívaním, najčastejšie išlo o zvracanie, nevoľnosť alebo preháňanie. Treba však brať do úvahy, že tieto štúdie mohli sledovať len krátkodobé vedľajšie účinky. Dlhodobé rizika týchto liekov, ktoré by väčšina pacientov zrejme musela užívať až do konca života, sa stále skúmajú, rovnako tak, ako ich ďalšie potenciálne prínosy. Iná štúdia zase nedávno prišla so záverom že testovaný liek na obezitu môže taktiež znížiť aj výskyt srdcových problémov a ochorenie obličiek u obéznych ľudí.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie