Umelá inteligencia spotrebúva veľa energie. Ohrozuje životné prostredie, varujú experti

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: pixabay)

Umelá inteligencia (AI) môže predstavovať vážnu hrozbu pre životné prostredie kvôli svojej energetickej náročnosti a vplyvu na klímu.

S nárastom ich využívania a popularity sa bude ďalej zvyšovať aj spotreba zdrojov v dátových centrách, ktoré tieto systémy prevádzkujú, upozornili českí experti. Ďalší oponujú, že AI môže naopak mať mnoho prínosov a benefitov pre ekológiu, a teda takzvane dokáže splatiť svoj dlh, píše portál ČT 24.

„Umelá inteligencia v podobe jazykových modelov funguje inak ako iné počítačové programy. Keď dáte rovnaký príkaz namiesto vyhľadávača do jazykového modelu ako ChatGPT, tak podľa niektorých prepočtov je to viac ako tridsaťnásobne väčší výpočtový výkon, čo zodpovedá aj väčšej spotrebe energie,“ popísal Juraj Hvorecký z Centra pre environmentálnu a technologickú etiku.

Technológie, ktoré slúžia na testovanie jazykových modelov, sú podľa dostupných dát na spotrebu elektrickej energie veľmi náročné. Pre predstavu – napríklad datacentra spoločnosti Google, napriek snahe o energetické úspory, v roku 2022 skonzumovala 22,29 terawatthodín, čo je ekvivalent spotreby tretiny Českej republiky.

Hvorecký upozornil, že spotreba energie je len jeden z negatívnych dopadov na životné prostredie. Prístroje je potrebné z niečoho vyrobiť, čo je spájané s ťažbou vzácnych surovín, kovov a minerálov. Okrem iného je tiež potrebné technológiu chladiť, na čo sa spotrebováva veľké množstvo vody.

Problematické environmentálne dopady AI neboli v minulosti zrejmé z niekoľkých dôvodov. „Masívne nasadenie generatívnej umelej inteligencie, ako je napríklad GPT, je relatívne novým fenoménom posledných rokov. Hoci sa AI systémy vyvíja už niekoľko desaťročí, len nedávno došlo k výraznému rastu ich využitia v širokej škále aplikácií,“ vysvetlil IT architekt David Strejc.

Ďalším faktorom bola podľa neho nedostatočná transparentnosť a dostupnosť dát o reálnych energetických nárokoch a environmentálnych dopadoch. „Tieto informácie buď neboli vôbec verejne dostupné, alebo boli výrazne podhodnocované,“ dodal.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie