Umelá inteligencia naberá na popularite závratnou rýchlosťou. Google prichádza s vlastnou AI, ktorá vytvorí realistické videá za pár minút. Postupne sa má technológia s názvom Veo implementovať aj do najznámejšej platformy na zdieľanie videí, na YouTube, informuje TechBox.
Model Veo je odpoveďou na podobný typ Sora od spoločnosti OpenAI. Veo dokáže aktuálne generovať minútové videá v rôznych štýloch, pričom disponujú vysokou mierou realistickosti. Spoločnosť Google priamo avizuje, že schopnosti modelu Veo bude postupne implementovať do svojich služieb, konkrétne do YouTube Shorts.
Je to zadarmo a úplne pre všetkých
Výhodou je, že modely sprostredkujúce realistické AI generované obrázky sú prístupné takmer všetkým, nemusíte si ani platiť predplatné. V oblasti videa sme sa však v rámci umelej inteligencie na túto úroveň ešte nedostali. Ide tak o prelomovú vec, pretože sa to začne vďaka Veo v priebehu tohto roka meniť, píše Startitup.
Model Sora predstavila spoločnosť OpenAI vo februári tohto roka. Dokáže generovať 60-sekundové videá na základe textových požiadaviek používateľa.
Model zatiaľ nie je verejne dostupný. Ukážky jeho práce je preto nutné brať s rezervou. Do takmer identického bodu sa teraz dostáva však aj model Veo od Google.
Výzva pre umelú inteligenciu
Generovanie videí je pre umelú inteligenciu výrazne väčšou výzvou, hoci sa zdanlivo jedná o rovnaký princíp, aký je aplikovaný na generovanie obrázkov. Generatívna AI má však bez dodatočnej korekcie problém s konzistentnosťou. Čo to v praxi znamená?
Ak jej aj poskytnete opakovane ten istý pokyn, vždy od nej dostanete mierne odlišný obrázok. Predstavuje to problém pri videách, ktoré sú v podstate iba zložené obrázky.
Na to, aby sme si takéto služby vyskúšali si budeme musieť ešte počkať. K modelu má aktuálne prístup iba úzka skupina tvorcov prostredníctvom platformy VideoFX od Google. Ak sa však nájdu záujemcovia, ktorí za každú cenu chcú túto technológiu vyskúšať, môžu sa zapísať na čakaciu listinu. Google bude ale prístupy k modelu pravdepodobne sprístupňovať aj na základe regiónov. Takže to, či sa nám podarí novinky otestovať na vlastnej koži, je zatiaľ nejasné.