Nový výskum naznačuje, že ultra-spracované potraviny (UPF) zvyšujú riziko kognitívnych porúch a mozgových príhod. Ak patríš medzi milovníkov ultra-spracovaných potravín – napríklad cereálie, fast-food, alebo sladkosti z obchodu, mal by si spozornieť.
Je známe, že ak si naplníš tanier zeleninou, ovocím, rybami, zdravými olejmi a obilninami v stredomorskej strave, zlepšíš si zdravie srdca a mozgu. Ako veľmi je ale zlé pre zdravie mozgu, ak si dopraješ ultra-spracované potraviny?
Čo treba vedieť o tejto novej štúdii
Nová štúdia prináša jasnú odpoveď: konzumácia ultra-spracovaných potravín je spojená s vyšším rizikom kognitívnych porúch a mozgových príhod, informuje health.harvard.edu.
Táto observačná štúdia skúmala údaje z projektu REGARDS (REasons for Geographic And Racial Differences in Stroke). Účastníci štúdie boli pôvodne zapísaní medzi rokmi 2003 a 2007 a dostali množstvo dotazníkov, ktoré hodnotili zdravie, stravu, cvičenie, index telesnej hmotnosti, vzdelanie, príjem, konzumáciu alkoholu, náladu a ďalšie faktory. Okrem toho boli v pravidelných intervaloch vykonávané testy pamäte a jazyka.
Aby sa zistilo riziko mozgovej príhody a kognitívnych porúch, údaje od 20 243 a 14 175 účastníkov vo veku 45 rokov a viac, boli použité na základe kvality informácií z dotazníkov a testov.
Výsledky štúdie
Podľa analýzy autorov, zvýšenie príjmu ultra-spracovaných potravín o iba 10 % bolo spojené s výrazne vyšším rizikom kognitívnych porúch a mozgovej príhody. Príjem nespracovaných alebo minimálne spracovaných potravín bol spojený s nižším rizikom kognitívnych porúch.
Účastníci štúdie, ktorí uvádzali dodržiavanie zdravej stravy (ako je stredomorská, DASH alebo MIND strava) a konzumovali minimum ultra-spracovaných potravín, si udržiavali lepšie zdravie mozgu v porovnaní s tými, ktorí dodržiavali podobné zdravé diéty, ale konzumovali viac ultra-spracovaných potravín.
Prečo môžu byť ultra-spracované potraviny zlé pre tvoj mozog?
Tu sú niektoré biologické dôvody:
(Článok pokračuje na ďalšej strane)