fbpx

Uložil si si niečo na chodbu v bytovke? Môže ťa to stáť TISÍCE eur

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Pawel Czerwinski, BBiDDac

Domový poriadok

Domový poriadok obsahuje pravidlá, ktoré musia obyvatelia dodržiavať. Ak väčšina vlastníkov schváli tieto pravidlá na schôdzi, stávajú sa záväznými pre všetkých. Do poriadku je možné zaradiť aj sankcie za porušovanie pravidiel. Finančné pokuty za ich nedodržiavanie môžu byť pridané do fondu údržby a opráv bytového domu. Tieto pokuty sú vymožiteľné aj zákonom.

Pokuty za nepriechodné únikové cesty

Nepriechodné únikové cesty môžu priniesť pokuty pre celý bytový dom. Pokuta za zapratané únikové cesty môže byť až 16 330 €. Preto je dôležité udržiavať tieto cesty voľné a bezpečné a neukladať na ne horľavé predmety ako nábytok či kočíky. V krízovej situácii, napríklad pri požiari, môžu tieto predmety sťažiť evakuáciu, pri ktorej rozhodujú samotné sekundy.

Čo robiť pri neprispôsobivom susedovi?

Podľa Kryptomagazínu, ak máš suseda, ktorý skladá svoje veci na chodbu, môžeš situáciu riešiť niekoľkými spôsobmi. Prvým krokom je slušné upozornenie, čo však nemusí vždy zabrať. V takom prípade môže byť vhodné obrátiť sa na políciu, aj keď to môže byť zdĺhavý proces bez zaručeného úspechu.

Efektívnejšie môže byť využitie domového poriadku, kde je neprispôsobivý vlastník poučený o predpisoch, ktoré stanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť. Pomôcť môže aj informovanie suseda o možnej pokute.

Ak sa situácia nevyrieši „po dobrom“, správca alebo predseda môžu zasiahnuť a odstrániť predmety aj proti vôli vlastníka. Tento postup môže byť zahrnutý v domovom poriadku, ktorý musia schváliť vlastníci na schôdzi.

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie