fbpx

Ukrajina verbuje robotníkov z polí na front. Hrozí, že nebude mať kto zasiať

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR - DPA, Erika Ďurčová

„V niektorých dedinách nezostali vôbec žiadni muži, teda ani žiadna pracovná sila, žiadni ľudia, ktorí predtým pracovali v poľnohospodárskych podnikoch,“ povedal Andrij Dykun, predseda ukrajinskej agrárnej rady.

Poľnohospodári sú vhodnými kandidátmi

Formálne sú poľnohospodárski robotníci ideálnymi adeptmi pre ukrajinskú armádu. Sú zvyknutí zaobchádzať s veľkou technikou a riadiť traktory, čo im umožňuje zdokonaliť sa ľahšie v schopnostiach zúfalo potrebných v boji. Poľnohospodári sú však tiež kľúčoví pre fiškálne príjmy krajiny.

Rovnako ako Pastušenko aj poľnohospodári po celej krajine pokračujú v zbere a produkcii, zatiaľ čo sa stretávajú so zničenou pôdou a narušenou infraštruktúrou. Museli opustiť rozsiahle oblasti ornice, pretože kvôli ostreľovaniu a tisícom nášľapných mín boli príliš nebezpečné pre zber.

Pastušenko, ktorého farmu získala Ukrajina späť počas prvého roku vojny, prišiel kvôli kontaminácii alebo bojom asi o tretinu pôdy, ktorú je možné obrábať. Škody na farmách, ako je tá jeho, pozdĺž frontových línií na juhu a východe Ukrajiny sú viditeľné z vesmíru ako rozsiahle plochy nezberaných a spálených polí.

Nedostatok pracovníkov vyvoláva obavy

Snaha Kyjeva doplniť vyčerpanú armádu vyvolala medzi poľnohospodármi obavy, že nebudú mať dostatok ľudí na prácu, najmä počas jarnej sejby kukurice a olejnín, ktoré už začalo na juhu krajiny. Spektrum ukrajinských agropodnikov siaha od malých firiem až po rozsiahle koncerny, pričom miera dosahu nových opatrení závisí od daňového významu fariem – niektoré z nich si môžu pred odvodom do armády ochrániť až polovicu svojich zamestnancov.

Ukrajinská verejnosť je tiež znepokojená tempom, akým posilňovanie armády prebieha. V minulom roku sa objavil návrh na mobilizáciu až 500-tisíc mužov znížením minimálneho veku pre vstup do armády. Prezident Zelenskyj návrh zákona zamietol v obave, že by vyvolal nespokojnosť. Parlament v súčasnosti posudzuje revidovanú verziu, ktorú predloží v nasledujúcich mesiacoch.

„Prebieha dialóg a ide o veľmi citlivú tému,“ povedala agentúre Bloomberg ukrajinská vicepremiérka Julia Svyrydenková. „Pravda je, že sme závislí od toho, ako sa dane spravujú a platia. Je potrebné podporiť rovnováhu medzi armádou a podnikateľskou sférou.“

Poľnohospodári sa zatiaľ snažia vystačiť so zdrojmi, ktoré majú k dispozícii. Podľa Oleha Chomenka, generálneho riaditeľa ukrajinskej agrárnej asociácie, sa podniky snažia aktívne získavať ľudí v dôchodkovom veku, vykonáva školenia pre určité typy pracovníkov a zvyšujú kvalifikáciu žien.

„Všetci by sme mali byť pripravení brániť našu pôdu,“ povedal Dykun z ukrajinskej agrárnej rady. „Áno, poľnohospodársky sektor je kľúčový pre ekonomiku krajiny, ale pokiaľ nebude nikto, kto by našu krajinu bránil, nebude ani Ukrajina,“ uzatvára podľa Bloombergu.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie