Ukrajina čelí tretiemu roku vojny. Pred ťažkou výzvou momentálne stoja aj tamojší poľnohospodári, ktorých zasiahla nová vlna mobilizácie. Krajina nutne potrebuje posilniť svoju armádu, farmári ale nechcú prísť o svoje pracovné sily. Poľnohospodárstvo totiž v ekonomike Ukrajiny zohráva kľúčovú úlohu.
Andrij Pastušenko udržoval svoju farmu v Chersonskej oblasti v chode po dva roky vojny, a to vrátane ôsmich mesiacov počas ruskej okupácie. Jeho zamestnanci boli zranení, desiatky z jeho sedemsto kráv zahynuli pri ostreľovaní, poškodené má sklady aj elektrické transformátory. Od začiatku invázie sotva dosiahol nejaký zisk. Teraz ale čelí novému problému.
Po dvoch rokoch ťažkých bojov Ukrajina opäť potrebuje nových vojakov, aby čelila náporu Ruska. Pastušenko tak prišiel o niekoľko zo svojich štyridsiatich pracovníkov, ktorí museli narukovať do armády, informuje agentúra Bloomberg.
Obilnica aj počas vojny
Poľnohospodárske podniky na Ukrajine doteraz unikali ukrajinskému mobilizačnému úsiliu, čiastočne aj kvôli ich zásadnému významu pre národné hospodárstvo. Pred vojnou zamestnávalo poľnohospodárstvo, rybolov a lesníctvo pätnásť percent pracovnej sily a podieľalo sa jedenástimi percentami na hrubom domácom produkte. Ukrajina, často označovaná ako obilnica Európy, zostala aj počas invázie významným svetovým producentom potravín, aj keď úroda klesala.
Keď sa v roku 2022 začala vojna, tisíce Ukrajincov sa prihlásili do armády dobrovoľne, nábor medzi poľnohospodárskymi robotníkmi teda nebol taký urgentný. V roku 2023 vláda zaviedla systém ochrany kriticky dôležitých pracovníkov pred odvodom. S ubúdajúcimi dobrovoľníkmi a vyčerpanými vojakmi na fronte sú však teraz do služby povolávaní aj poľnohospodári.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)