Situácia sa ale teraz premenila a Ukrajina aspoň pozmenila legislatívu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v nadväznosti na súčasný nedostatok vojakov podpísal zákon o zmenách týkajúcich sa vojenskej služby, vojenskej registrácie a mobilizácie. Ukrajinská Najvyššia rada ho prijala 11. apríla v druhom čítaní.
Nový zákon zatiaľ nepočíta s možnosťou demobilizácie – teda odchodu dlhšie slúžiacich mužov. Na vojakov dopadá únava. „Momentálne nie je dosť ľudí. Je tu aj mnoho borcov, ktorí bojujú viac ako dva roky, sú už unavení a ja si chcem tiež oddýchnuť domov,“ pridal vojak Ivan.
Poľsko a Litva potvrdili pomoc Ukrajine
Ukrajine je pripravené pomôcť s návratom jej občanov aj Poľsko. Minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz sa pridal k slovám Kulebu: „Myslím si, že mnoho Poliakov je pobúrených, keď vidia mladých ukrajinských mužov v hoteloch a kaviarňach a potom počuje, koľko úsilia musíme vynaložiť na pomoc Ukrajine.“
Aj Litva vo štvrtok oznámila, že chce pomáhať ukrajinským úradom s navrátením ukrajinských mužov v brannom veku. „Nikto ich samozrejme nebude zvolávať a odvážať na Ukrajinu, to sa nestane. Ale (tieto osoby je možné) obmedziť z hľadiska sociálnych dávok, pracovného povolenia, dokladov. To sú varianty, ktoré počujem z poľskej strany,“ povedal litovský minister obrany Laurynas Kasčiúnas. Dodal, že zhodnotiť, koľko Ukrajincov sa v brannom veku zdržiava v Litve, je zatiaľ ťažké.