fbpx

Ukradol a zmocnil sa stoviek iPhonov. Toto bol jeho známy a jednoduchý trik

Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

Kvôli ľahšiemu prístupu k uloženým heslám tiež nastavil vlastný Face ID. Nebola pritom výnimka, že ľudia mali tie najdôležitejšie heslá voľne prístupné v aplikácii Poznámky. Johnson po tom, čo získal kompletnú nadvládu nad cudzím iPhonom, počas noci cez platobné aplikácie odčerpal z účtov pôvodných majiteľov financie. V prípade úverových limitov sa neostýchal ani platiť cez Apple Pay, často vraj takto nakupoval ďalšie produkty Applu.

Daný telefón následne vyresetoval a predal. V závislosti od modelu a pamäťového variantu získal za kus 650 až 900 dolárov, teda v prepočte zhruba až 800 eur. Priznal, že si vytypovával obete najmä s vrcholnými modelmi tzv. Pro, za ktoré dostal na čiernom trhu vyššie sumy. Za „obyčajné“ iPhony dostal okolo 300 eur.

Podľa Johnsona sa dalo počas jedinej noci dostať k piatim až desiatim iPhonom, za víkend teda až k 30 kusom. Len predajom kradnutých telefónov si bol schopný za víkend „zarobiť“ až takmer 20-tisíc eur. Celkovo svojím nekalým konaním zarobil niekoľko stoviek tisíc eur, sám Johnson však odhaduje, že reálne to bolo okolo jedného milióna eur.

Apple a ich ochrana

Zlodej Johnson je presvedčený, že by sa Apple mal viac zaujímať o zaistenie bezpečnosti používateľov jeho produktov. Apple si je toho vedomý, pravdepodobne už tento mesiac totiž chystá update systému iOS (verzia 17.3), ktorý by mal obsahovať aj novú úroveň zabezpečenia, funkciu Stolen Device Protection, ktorá má zabrániť zlodejom dostať sa k prístupovým heslám používateľov iPhonov. Bude to však vyžadovať ich súčinnosť, v predvolenom nastavení bude totiž vypnutá, všetky Johnsonove triky by tak aj naďalej fungovali.

Po jej zapnutí však telefónu pribudne nová ochranná línia. Zlodej by sa pri zmene hesla Apple ID totiž nezaobišiel bez skenu používateľovej tváre či jeho odtlačku prsta. A aj keby sa mu túto fázu podarilo obísť, tak by musel hodinu počkať a proces zopakovať. To isté platí aj pre pridanie nového Face ID či vypnutie funkcie Nájsť.

Do času vydania iOS 17.3 tak nemožno odporučiť nič iné, než nedávať svoj iPhone z ruky, nie niekomu cudziemu, a nezadávať prístupové heslá v prítomnosti kohokoľvek iného. Rovnako tak by sa používatelia (nielen iPhonov) mali vyvarovať ukladaniu dôležitých prístupových hesiel do voľne prístupných poznámkových blokov a mali by radšej zvoliť nejakú bežne dostupnú aplikáciu k správe hesiel.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie