V tej chvíli už tomu ale neverila ani jej sesterská strana CSU s Horstom Seehoferom na čele. Vzťahy medzi stranami Únie sa vážne narušili a odpor proti prijímaniu migrantov rástol. Na demonštráciách sa skandovalo „zradkyňa národa“ a „Merkelová musí odísť“. Výsledkom bol razantný nárast preferencií krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko a jej vstup v roku 2017 do Spolkového snemu.
Merkelová sa začala sťahovať z politiky postupne. V decembri 2018 odovzdala predsedníctvo strany Annegret Krampovej-Karrenbauerovej. Vzápätí oznámila, že vo voľbách do Spolkového snemu v roku 2021 znovu kandidovať nebude.
Angela Merkelová riešila krízy a polarizovala spoločnosť. Vždy zostávala tajomná, dokonca rozporuplná: neokázalá, napriek tomu si vedomá moci. Vtipná v zákulisí, ale suchá vo verejnom vystupovaní.
V dokumente televízie ARD k narodeninám bývalej kancelárky zaznela jej zaujímavá veta: „Myslím, že občania vnímajú politiku ako službu. A služba spočíva v tom, že riešite problémy.“ To bol jej recept. Nie vždy to ale vyšlo, dodáva Fabian Busch vo svojej analýze.
Herzlichen #Glückwunsch zum 70. #Geburtstag – zu einer großen Lebensleistung. Die #CSU und Angela #Merkel hatten zu Beginn ein wechselhaftes Verhältnis. Vor allem in der Migrationspolitik gab es große Differenzen. Aber während der Corona-Pandemie hat sich vieles geändert: Respekt… pic.twitter.com/fyjwFrq4GG
— Markus Söder (@Markus_Soeder) July 17, 2024
Najvyššie štátne vyznamenanie
Dlhoročná šéfka spolkovej vlády čelí doma kritike najmä za svoju politiku voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a za to, že Nemecko zostalo dlhodobo závislé od ruskej energie. Okrem toho jej vyčítajú aj rozhodnutie z roku 2011 ukončiť využívanie jadrovej energie a tiež spomínané rozhodnutie prijať v Nemecku viac než jeden milión utečencov a žiadateľov o azyl.
Napriek tejto kritike si prevzala v apríli 2023 z rúk prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera najvyššie štátne vyznamenanie krajiny – Veľkokríž Radu za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko v špeciálnom vyhotovení. Toto vyznamenanie dovtedy udelili iba dvom štátnikom – bývalým kancelárom Konradovi Adenauerovi a Helmutovi Kohlovi.
Dlho očakávané politické memoáre najdlhšie vládnucej ženy Nemecka nazvané Sloboda s podtitulom Spomienky 1954 – 2021 (Freiheit, Erinnerungen 1954 – 2021), ktoré napísala spolu so svojou dlhoročnou politickou poradkyňou Beate Baumannovou, sa má na pultoch kníhkupectiev vo vyše tridsiatich krajinách sveta objaviť 26. novembra tohto roku.