Po ďalších voľbách v roku 1994 sa potom stala spolkovou ministerkou životného prostredia. Pre vládnucich CDU mala dôležitý kredit: pochádzala z východného Nemecka a bola žena.
Po volebnej porážke CDU v roku 1998 sa Angela Merkelová stala generálnou tajomníčkou strany a o dva roky neskôr, keď vrcholil finančný škandál strany s darcami, sa stala šéfkou CDU. Túto funkciu potom zastávala neuveriteľných 18 rokov, kedy sa naplno rozbehla jej politická kariéra.
„Vzostup bol taký veľkolepý, pretože Merkelová stelesňovala opak priemerného západonemeckého politika: žena, fyzička, východná Nemka, pokojná sila namiesto brutality,“ píše vo svojej analýze Fabian Busch na portáli web.de.
Bola vždy podceňovaná
„Tajomstvo jej úspechu je to, že polovicu života bola vždy podceňovaná,“ hovorí Thomas de Maizière (CDU), ktorý pôsobil vo vláde Merkelovej ako minister vnútra.
Jeho slová potvrdzuje aj historka z predčasných volieb v roku 2005. Vtedy už bola Merkelová kandidátkou CDU/CSU na kancelárku. Prieskumy naznačovali vysoké volebné víťazstvo CDU/CSU, ale počas volebnej noci sa bombastický výsledok scvrkával na tesný náskok pred SPD. Vtedajší rozvášnený sociálnodemokratický kancelár Gerhard Schröder tvrdil: „So mnou a mojou sociálnodemokratickou stranou nebude schopná vytvoriť koalíciu. To je jasné. Nerobte si nádeje.“ Schröder oklamal sám seba. Dňa 22. novembra 2005 Merkelová skladá ako kancelárka prísahu.
Merkelová zostáva ako kancelárka 16 rokov, čo je takmer rovnako dlho ako jej vzor Helmut Kohl. Celú dobu jej pôsobenia v jednej z najvyšších ústavných funkcií ju sprevádzala kríza. Keby sa vymenovali len tie hlavné, tak to sú: finančné a bankové, kríza eura, utečenecká kríza, klimatická kríza, koronavírus.
Kancelárka to berie so svojím charakteristickým pragmatizmom: „Život bez kríz je samozrejme jednoduchší. Ale keď už tam sú, treba ich prekonať,“ povedala na konci svojho funkčného obdobia.
Utečenecká kríza
Každá z kríz bola nebezpečná, ale nič neobrátilo Nemecko hore nohami tak ako utečenecká kríza, ktorá sa začala v roku 2015.
Keď Merkelová dala zelenú pre prijatie ľudí, ktorí uviazli v Maďarsku, prišli najprv desiatky tisíc a potom státisíce migrantov. Počiatočná ochota pomáhať sa čoskoro zmenila. Merkelová napriek tomu na svojej letnej tlačovej konferencii 31. augusta 2015 predniesla pamätnú vetu: „My to zvládneme.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)