Ubytovanie cez známe platformy prešlo zmenami, prenajímatelia sa musia riadiť novými podmienkami

Ilustračné foto. Zdroj: TASR, logá spoločností

Prenajímatelia ubytovaní cez populárne platformy sa musia riadiť novými podmienkami, ktoré vstúpili do platnosti. Pribudnú im najmä povinnosti v oblasti daní.

Pri vyhľadávaní krátkodobého ubytovania často siahneme po osvedčených platformách ako Airbnb či Booking. Prenajímatelia sa musia prispôsobiť novým podmienkam, ktoré vstúpili do platnosti.

Poskytnutie krátkodobého prenájme, vrátane doplnkových služieb, sa nezaobíde bez živnostenského oprávnenia. Prenajímatelia sú povinní sa zaregistrovať aj na príslušnom daňovom úrade. Informuje agentúra SITA s odvolaním sa na Inu Kováčovú Bečkovú, partnerku poradenskej spoločnosti Atlas Group.

Ubytovacie platformy boli ovplyvnené daňovou záťažou vo výške 10 percent, čo sa od januára 2025 zníži na 5 percent po schválení konsolidačných opatrení. Daňové priznanie z príjmov musí majiteľ nehnuteľnosti, ktorú prenajíma na ubytovanie, podať najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka. Lehotu podania si môže predĺžiť do konca júna.

Odo dňa začatia poskytovania ubytovacích služieb musia prenajímatelia uhrádzať obci aj daň za ubytovanie. Pre konsolidáciu sa na nich bude od apríla 2025 vzťahovať tiež transakčná daň. „Bude vo výške 0,4 % z bezhotovostnej transakcie s maximálnym limitom 40 eur,“ vyčíslila Kováčová Bečková.

Zdanenie vo výške 0,8 percent sa dotkne aj výberu peňazí z bankomatu alebo banky. Transakčná daň je oslobodená od platenia daní a odvodov, vrátane prevodov medzi účtami, pokiaľ ich daňovník má otvorené v rovnakej banke. Podnikatelia si na tieto účely budú musieť otvoriť podnikateľský účet.

Keďže Booking aj Airbnb majú svoju prevádzkareň registrovanú na Slovensku, prenajímatelia sú oslobodení od platenia zrážkovej dane za poskytnuté ubytovanie.

Treba však myslieť na fakt, že ubytovacie platformy sú povinné hlásiť príjmy z prenájmov na Finančnej správe. „Treba pamätať na to, že platformy posielajú finančnej správe vcelku podrobné údaje o tom, aké služby daný prenajímateľ poskytuje a aký príjem dosiahol. Finančná správa si ich potom porovnáva s podaným daňovým priznaním. Ak zistí nesúlad, môže začať miestne zisťovanie či daňovú kontrolu, dorubiť daň za nepriznaný príjem a uložiť pokutu,“ varuje Kováčová Bečková.

Kontrola z daňového úradu k vám môže zavítať, pokiaľ zistí nezrovnalosti medzi podaným daňovým priznaním a reálnymi príjmami. Oznamovacia povinnosť sa nevzťahuje na prenajímateľov, ktorí majú tržby z prenájmu najviac do 2-tisíc eur alebo menej ako 30 takýchto činností za rok, prípadne, ak platforma zrealizovala vyše 2-tisícov ubytovacích činností.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie