U našich susedov sa objavujú prípady TOHTO závažného OCHORENIA: Nakazení PRIBÚDAJÚ

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/Lipso_Kozerga, congerdesign
Reklama

Cestovanie do exotických destinácií ako Zanzibar je pre nás aj našich susedov stále populárnejšie. Krištáľovo čisté more, biele pláže a fascinujúca africká kultúra sú lákadlom, ktoré každý rok privádza tisíce turistov. Avšak, tento raj môže skrývať nebezpečenstvá. Rýchly nárast počtu našich turistov v týchto destináciách je sprevádzaný aj alarmujúcim nárastom prípadov tropických chorôb, ktoré si turisti z dovolenky často privážajú, uvádza portál idnes.cz.

Epidemiológovia varujú, že s návratom cestovania po covidovej pandémii sa zvyšuje riziko nákazy tropickými infekciami, ktoré môžu mať aj smrteľné následky. „Najčastejšie sa stretávame s chorobami prenášanými komármi, ako je malária, horúčka dengue, vírusová horúčka chikungunya či zika,“ hovorí epidemiologička Kateřina Fabiánová zo Štátneho zdravotného ústavu.

 

Jedným z najtragickejších prípadov je smrť staršej ženy zo Šumperska, ktorá na Zanzibare oslavovala Vianoce a po návrate domov podľahla malárii. Táto tragédia ukazuje, aké nebezpečné môžu byť tropické choroby, ktoré sú v týchto oblastiach veľmi rozšírené.

Lekári varujú pred podceňovaním prevencie, ktorá môže zachrániť život. Vhodné oblečenie, repelenty, moskytiéry a očkovanie sú základné opatrenia, ktoré môžu výrazne znížiť riziko nákazy. Okrem toho, preventívne užívanie antimalarík je nevyhnutné, no mnohí cestovatelia sa im vyhýbajú kvôli obavám z vedľajších účinkov. „Nové antimalariká už majú len minimálne vedľajšie účinky, a to nielen na Afriku, ale aj na ďalšie rizikové oblasti,“ uisťuje Fabiánová.

Na druhom mieste v počte prípadov je podľa nej závažnejšia malária. Za minulý rok evidujú českí lekári 39 nakazených. „Za posledných päť rokov liečili 130 ľudí, z ktorých traja zomreli,“ hovorí epidemiologička.

Prípad Aleša, mladého muža z Prahy, ktorý sa maláriou nakazil na Pobreží Slonoviny, ilustruje, ako zanedbanie preventívnych opatrení môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

 

Ako sa chrániť?

Pred komármi sa dá chrániť vhodným oblečením s dlhými rukávmi a nohavicami, repelentmi a moskytiérami, prípadne sieťami v oknách. Proti niektorým infekciám, ako je napríklad žltá zimnica, chráni očkovanie a pred maláriou preventívne užívanie liekov,“ upozorňuje Kateřina Fabiánová.

Podľa nej ale mnohí cestovatelia antimalariká odmietajú, pretože sa boja nežiaducich účinkov. „Je pravda, že predtým používaná antimalarika spôsobovala niektorým ľuďom problémy. Ale moderné lieky už majú iba minimum vedľajších účinkov. Ja aj ďalších päť ľudí sme ich vlani tiež používali pri kratšom pobyte v Afrike – a podľa odporúčania aj tesne pred a ešte týždeň po ňom. Nikto z nás žiadne problémy nemal,“ uisťuje epidemiologička.

Vlastné skúsenosti pridáva aj prednosta ostravskej gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ondřej Šimetka, ktorý mnohokrát pracoval v Ázii aj Afrike. „Pred pätnástimi rokmi som musel starší typ antimalarík vysadiť, pretože jedným z vedľajších účinkov boli nočné mory až halucinácie. Mal som desivé sny, v ktorých išlo o život. Podobné stavy vtedy mali aj iní. Ale s novými antimalarikmi už som nič také nezažil,“ hovorí Šimetka.

 

Byliny nestačili

Keď mladý muž dostal horúčky, urobil si antimalarický test. Výsledok bol ale nejasný, preto hneď neužil lieky. Až na štvrtý deň, keď ďalší test potvrdil maláriu, nasadil si miestne antimalariká. „Bohužiaľ už bolo neskoro. Preto som potom potreboval sílväčšiu liečbu v infúziách,“ opisuje mladík.

Z africkej nemocnice ho pustili za štyri dni. Ešte niekoľko dní bol unavený, a pretože osem dní prakticky preležal, mal dosť ochabnuté svaly. Potom sa konečne cítil lepšie. Lenže krátko pred návratom domov opäť dostal horúčku. A test znovu potvrdil maláriu. „Keby som neodchádzal, už by som to asi zvládol odvarom z artemisie. Po ňom mi bolo vždy lepšie. Lenže moja úmorná cesta domov trvala štyri dni. Išiel som desiatky minút pešo s tridsaťkilovým batohom na chrbte, potom išiel hodinu na motorke do mesta, doletel do Paríža a presadol na autobus. Bol som vyčerpaný a prechladený, pretože som nemal teplé oblečenie. Asi preto sa môj stav potom zhoršil natoľko, že ma do nemocnice viezla rýchla,“ hovorí Aleš.

Podľa Milana Trojánka by sa mali ľudia pred cestou do rizikových miest vždy radiť s odborníkmi z očkovacích centier či centier tropickej medicíny a držať sa ich odporúčaní.

Lekári preto odporúčajú pred cestou do rizikových oblastí konzultovať so špecialistami a dôsledne dodržiavať preventívne opatrenia. Iba tak sa môžeme vyhnúť riziku nákazy a užiť si krásy exotických destinácií bez zdravotných problémov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie