K rieke a vodopádom, kde lososy skáču medveďom priamo do papule, sú to zhruba dva kilometre cez les. Kráčame sami dvaja.
Pri vodopádoch sa už z diaľky črtá plošina. Medvede sú úplne všade. V rieke, vo vodopádoch, v okolitých lesoch. Pár metrov od nich lovia lososy rybári, ktorí musia byť mimoriadne obozretní.
Sledovať tieto majestátne všežravce je neuveriteľné. Opäť sú to scény ako z dokumentárnych filmov.
Bez turistických chodníkov
Cestou späť náš pilot letí ponad nádherné vulkány pokryté snehom a ľadovcami. Letíme tak blízko, že vidíme priamo do krátera.
Zvyšok môjho výletu na Aljaške ma čakajú ďalšie ľadovce, kajakovanie aj ďalší výlet loďou v Glacier Bay, ktorý musím kvôli počasiu taktiež upraviť.
Posledné dni trávim v Národnom parku Denali, najväčšom v Štátoch. Svieti slnko, čo si dokonale užívam.
V celom parku existuje jediná cesta, a aj tú autom celú neprejdete. Prírodu a zvieratá možno ďalej pozorovať z okna autobusu a bezpečnej diaľky. Alebo jednoducho vykročíte ako ja smerom k dobrodružstvu, cestu opustíte a vydáte sa na turistiku v divočine.
Turistické chodníky na Aljaške neexistujú a je len na vás, kam sa vyberiete. Miestni strážcovia vám radi poradia, no odváži sa len málokto.
Na dvoch túrach nestretávame žiadnych ľudí, spoločnosť nám po ceste robia iba kozy, vlk a medvede. Celý čas sa pred nami pýši majestátny vrchol Denali, najvyšší v USA a zároveň v celej Severnej Amerike. Nádherná bodka za celým výletom.
Aljašku si (radšej) plánujte
Poctivé plánovanie, hodiny strávené čítaním bedekrov a blogov sa rozhodne oplatili. Náš dvojtýždňový itinerár, aj keď s malými zmenami, dopadol na výbornú.
Letenku kúpite za rozumný peniaz, no samotné výlety na Aljaške nie sú lacný špás. Tie na lodi stoja od 200 do 300 dolárov na osobu, výlet k medveďom nad 1000. Pre milovníkov prírody Aljaška ponúka jedinečné zážitky a hustú koncentráciu divokých zvierat. A, samozrejme, majestátne scenérie.
Všetko je také obrovské, že je náročné uvedomiť si jej veľkoleposť. To mi dochádza až teraz, postupne.