fbpx

U nás sú medvede problém, na Aljaške sa s nimi naučili koexistovať (zápisník cestovateľa)

Zdroj foto: Archív PW

„Dobrý deň, prišla som vrátiť sedlo na bicykel, ktoré som si pred pár týždňami kúpila, keď som si ešte myslela, že bude leto,“ hovorí pani v zákazníckom centre obchodu, kde som si kupoval plynovú bombu na varič, pretože tie sa v lietadle prevážať nemôžu. V hlavnom meste Aljašky, Anchorage, prší a je zima. Ja si dokupujem zásoby na kempovanie a dúfam, že sa zlepší počasie. V prenajatom aute vyrážam na juh, na polostrov Kenai.

Kenai je jedno z mála miest na Aljaške, kam vedie asfaltová cesta. Aljaška je obrovská a väčšinu jej územia tvorí divoká príroda, kde sa buď nedá dostať vôbec alebo len malými lietadlami, najmä hydroplánmi. Aby ste si vedeli predstaviť jej veľkosť, ide o najväčší štát USA a je skoro rovnako veľká ako Grónsko či Francúzsko, Nemecko a štáty medzi nimi dokopy.

Poďme ale späť k polostrovu Kenai, ktorý je obkolesený fjordami. Plán je užiť si výlet loďou, turistiku a dobré jedlo. A vzhľadom k zlému počasiu aj jeden neplánovaný výlet, o ktorom ešte bude reč.

Centrálnu časť polostrova tvorí národný park, na ktorého vrchole sa nachádza obrovský ľadovec Harding Icefield. Z neho vedú dolinami niekoľko kilometrov dlhé ľadovce. K niektorým doplávate loďou alebo dokráčate pešo.

Zdroj foto: Archív PW

Divadlo ako z dokumentu

Z mesta Seward, ktoré je obkolesené horami a leží pri nádhernej zátoke Resurrection Bay, vyrážam na celodenný výlet loďou do vedľajšieho fjordu k ľadovcom. Je hmla a voda v zátoke je pokojná. To sa však rýchlo zmení, keď loď prejde na otvorené more.

Pre mňa, človeka, ktorý trpí morskou chorobou, nastávajú nepríjemné chvíle. Našťastie, po chvíli prechádzame do druhého fjordu. Cestou vidíme tulene, morské vydry a veľa druhov morských vtákov. Prichádzame k ľadovcu, loď však bližšie ako na nejakých 300 metrov ísť nemôže, pretože ľadovec sa môže kedykoľvek odlomiť. Cestou späť hľadáme veľryby.

Najskôr míňame malú skupinu kosatiek, ktoré sú práve na love. Najväčší zážitok je pre mňa sledovanie vráskavcov. Skupina asi 10-tich veľrýb práve loví špeciálnou metódou. V angličtine sa volá bubble net feeding. V podstate ide o to, že veľryby vypustia mnoho bublín, ktoré vizuálne vytvoria pre ryby bariéru, z ktorej nevedia uniknúť. Ryby podplávajú a v panike smerujú nahor k hladine. Kosatkám stačí už len otvoriť ústa.

Zdroj foto: Archív PW

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie