Poplatky sú zrkadlom kvality zdravotníctva. Neoficiálne poplatky v ambulanciách v roku 2023 predstavovali 64 eur na občana, spolu minimálne 300 miliónov eur. Informovala o tom na konferencii ITAPA Health & Care Henrieta Tulejová z Advance Healthcare Management Institute, ktorý poskytuje vedúcim pracovníkom v zdravotníctve vzdelávanie v oblasti managementu zdravotníckych služieb.
Odborníci na konferencii sa zhodli, že ak chce štát zlepšiť výsledky zdravotníctva a zvýšiť vek dožitia v zdraví, musí sektor dofinancovať a postupne sa približovať podielu výdavkov na HDP v dobre fungujúcich systémoch.
„Inak budú ďalej narastať neoficiálne poplatky, ktoré sú síce zo zákona teoreticky zakázané, ale skúsenosti z praxe hovoria niečo iné,“ hovorí Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.
„Pacienti ani tak nevolajú po zrušení poplatkov, ale chcú tu mať poriadok. Inými slovami – chcú vopred vedieť, koľko zaplatia v nemocnici, koľko v ambulancii. Je nemysliteľné, aby až tretina Slovákov odložila návštevu lekára len preto, lebo netuší, aký vysoký je poplatok.“
V súčasnosti sú poplatky v zdravotníctve viac-menej tolerované a pacient tak nejako počíta s tým, že bude platiť, problém je práve v tom, že nevie kedy a koľko. Aby malo ministerstvo zdravotníctva prehľad o tom, začo a koľko ľudia doplácajú, chce spraviť audit poplatkov a doplatkov. Štátny tajomník Michal Štofko ho avizoval na sympóziu Zdravotníckeho denníka. Audit má byť prvým krokom k tomu, aby rezort zdravotníctva urobil v poplatkoch poriadok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)