Endometrióza je ochorenie, ktoré nie je vidieť, napriek tomu ženám veľmi sťažuje život. Okrem bolesti totiž spôsobuje aj neplodnosť. Podľa odborníka je častým problémom i neskoré odhalenie tejto choroby. Ohrozená však môže byť každá desiata žena.
Endometrióza je stav, pri ktorom sa maternicové bunky nachádzajú niekde inde v organizme. „Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje ženy v reprodukčnom veku. Dôležité je, že endometrióza je nezhubná, takže ženu neohrozuje. Niektorým ani nič nespôsobuje a liečiť ich nemusíme,“ povedal Ján Drahoňovský v programe Nový deň na CNN Prima NEWS.
Podľa neho je častým problémom hlavne to, že choroba je odhalená neskoro. Medzi typické príznaky patrí bolestivá menštruácia. Drahoňovský však upozorňuje na to, že keď tento problém žena oznámi svojmu gynekológovi, tak ten to príliš nerieši, pretože ide o bežný jav.
Odborník prízvukuje, že je potrebné si všímať tri základné príznaky – bolesti pri menštruácii, pri pohlavnom styku a vyprázdňovaní. „Ak sú tieto príznaky cyklické, musíme sa mať obzvlášť na pozore,“ dodal Drahoňovský. Liečba endometriózy je častokrát dlhá a vyžaduje si spoluprácu odborníkov z celého radu lekárskych odborov.
„Vo výnimočných prípadoch sme schopní endometriózu odoperovať a žena je vyliečená navždy. Väčšinou sa ale vracia. Po operácii teda väčšinou nasleduje hormonálna liečba alebo nejaké ďalšie komplexné zabezpečenie pacientky. Väčšinu z nich musíme liečiť až do obdobia prechodu, teda do 45 až 55 rokov,“ doplnil.