Neoplatí sa nakupovať z každého e-shopu, nie každý je totiž spoľahlivý. Na Slovensku sa rozmohli rizikové a podvodné obchody, ktoré svojim zákazníkom dodajú iný tovar, prípade nedodajú vôbec žiadny.
Na sociálnych sieťach sa objavuje čoraz viac infomácií od ľudí, ktorí prišli o svoje úspory a boli oklamaní online e-shopom.
Podľa portálu zoznam.sk sa netreba nechať zlákať na extrémne nízke ceny, pretože nie sú vždy pravdivé. Tovar totiž len málokedy získate v takej neuveriteľnej akcii. Vo väčšine prípadov ide o podvod.
Na podvody z oblasti rizikových online obchodov upozorňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia. Vyzýva k tomu, aby ste si pred nákupom daný obchod overili. Základným krokom je vložiť jeho názov do vyhľadávania Google a prečítať si recenzie.
Podľa odborníkov existuje stovky podvodných stránok, avšak zatiaľ nebolo možné vypátrať všetky.
V súčasnosti si dávajte pozor najmä na tieto slovenské online obchody:
- rightdeal.sk
- mancini.sk
- zasielkonos.sk
- urbantrend.sk
- zozu.sk
- bonky.sk
- suprisimo.sk
- eleganceshop.sk
- nakupuj123.sk
- booho.sk
- rayray.sk
- lunzo.sk
- fashy.sk
- finlando.sk
- shopolo.sk
- gigastore.sk
- autoelektrony.sk
- huglo.sk
- viagogo.sk
- alabo.sk
- mobiluj.sk
- rajpradla.sk
- fashionline.com
- jordanshoes.com
- moletka.eu svet-siat.eu vip-moda.eu
- perfektna.sk
- kociky-leja.sk
- elekroeldo.sk
- sunsea.sk
„Zaradenie internetových stránok na zoznam rizikových e-shopov je len odporúčaním pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili. V žiadnom prípade ale nejde o úplný zoznam rizikových e-shopov,“ informuje SOI.
Podľa portálu noviny.sk sú najčastejšími znakmi online e-shopu veľmi nízke ceny značkového tovaru, neuvedený kontakt na prevádzkovateľa e-shopu (adresa, firma, IČO,…), žiadna možnosť kúpy na dobierku a vyžadovaná platba cez platobnú bránu.
Rizikovou skupinou, ktorá sa môže nechať zlákať na podvodné online nákupy kvôli nízkym cenám, je najmä staršia generácia, keďže nemá veľa skúseností s e-shopmi.