fbpx

Rakovina prostaty: Týka sa každého siedmeho muža. Zachytiť ju dokáže krvný test

Reklama
Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

Včas zachytený nádor prostaty je dobre liečiteľný, chorí sa podľa dostupných dát veľmi rýchlo vracajú do bežného života aj do práce. Informovali o tom odborníci českej Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

Príčiny vzniku rakoviny prostaty nie sú podľa odborníkov jasné, rolu môže hrať genetika alebo životný štýl, píše portál ČT 24. Vplyv bude mať zrejme aj zloženie stravy. Každý rok je zachytených okolo ôsmich tisíc chorých. „Aj napriek lepšej diagnostike však až dvadsať percent prípadov rakoviny prostaty stále zachytávame v pokročilom štádiu,“ uviedol dekan 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a prednosta urologickej kliniky Fakultnej nemocnice Motol Marek Babjuk.

Podľa riaditeľa Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislava Duška dáta o počtoch pacientov ukazujú „dramatický skok“ medzi rokmi 2021 a 2022. Lekári predvlani v Česku zachytili medziročne skoro o dvetisíc prípadov viac, súvisí to s obmedzeniami dostupnosti zdravotnej starostlivosti v čase covidu.

Jedným z bývalých onkologických pacientov je aj Martin Pospíšil. „K šesťdesiatym narodeninám ma žena presvedčila, aby som si nechal prezrieť všetko možné,“ zaspomínal muž s tým, že krvné testy ukázali zvýšenú hladinu PSA, hormónu, ktorý ukazuje zdravie prostaty. O tri roky neskôr ale testy odhalili rakovinotvorné bunky.

„To bolo v októbri, tuším, som bol na operácii. A koncom januára som už bol lyžovať v Borneu,“ potvrdil rýchly návrat k bežnému životu pacient. Rovnako ako odborníci aj on apeluje na prevenciu. „Ja si myslím, že iba ‚pitomec‘ nechodí na také vyšetrenia,“ uzavrel rozprávanie o svojom onkologickom príbehu so šťastným koncom Pospíšil. Práve vďaka ochote vyšetrenia podstúpiť boli lekári schopní rakovinu včas odhaliť.

Kým je takýto krvný test v Česku hradený zdravotným poistením, na Slovensku to tak zatiaľ nie je. Ak majú muži záujem o takéto vyšetrenie, musia si zatiaľ ho zaplatiť sami. Stojí 250-eur. Zatiaľ ho nerobia všetky urologické ambulancie, informoval pred časom portál Správy RTVS.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie