NHS uvádza, že väčšina z nás nekonzumuje denne dostatok vlákniny. Vedci pritom tvrdia, že jej konzumáciu môže podporiť zdravie preprogramovaním čriev, čím zabraňuje tryptofánu premeniť sa na škodlivé látky a podporuje jeho premenu na zdravé zlúčeniny. Výskumník z Národného potravinového inštitútu DTU vysvetľuje: „Črevná baktéria E. coli môže premeniť tryptofán na škodlivú zlúčeninu nazývanú indol, ktorá je spojená s progresiou chronického ochorenia obličiek. Avšak iná črevná baktéria, C. sporogenes, premieňa tryptofán na zdravé látky spojené s ochranou pred zápalovými ochoreniami čriev, cukrovkou typu B, kardiovaskulárnymi ochoreniami a neurologickými ochoreniami.“
Výskumníci vykonali niekoľko experimentov na myšiach, aby objasnili proces nazývaný „cross-feeding“. Pri konzumácii vlákniny ju určité baktérie rozkladajú na jednoduché sacharidy. Tieto sacharidy sa stávajú potravou pre iné baktérie, vrátane tých, ktoré by tryptofán premieňali na indol. Keďže sú príliš zaneprázdnené rozkladaním cukrov z vlákniny, tieto baktérie produkujú menej indolu, čím zanechávajú viac tryptofánu pre iné baktérie, ktoré ho premenia na prospešné zlúčeniny.
Anurag Kumar Sinha, výskumník zapojený do štúdie, uviedol: „Baktéria B. thetaiotaomicron, ktorá degraduje vlákninu v čreve, pomáha rozkladať vlákniny na jednoduché cukry, ktoré E. coli uprednostňuje pred tryptofánom na rast. Cukrové zložky z vlákniny zabránia E. coli premeniť tryptofán na indol, čím umožnia C. sporogenes využiť tryptofán na produkciu zdravých zlúčenín.“ Vláknina je dlhodobo považovaná za podporovateľa zdravých baktérií v črevách. Výskumníci však uvádzajú, že ich štúdia dokázala, že vláknina môže pomôcť nielen pri modifikácii baktérií v črevách, ale tiež môže ovplyvniť správanie črevných baktérií, aby podporovali zdravie.