fbpx

Turistika „na poslednú chvíľu.“ Ľudia chcú vidieť ľadovce skôr, ako sa roztopia

Ilustračná fotografia (Zdroj: Reuters/ČT24)

V jednom z najväčších európskych národných parkov v auguste zahynul americký turista, keď sa nad ním prepadol strop ľadovej jaskyne. Jeho priateľka vyviazla so zraneniami.

Nehodu, ktorá sa odohrala na Islande, síce nejde priamo spojiť so zmenou klímy, ale zvyšujúce sa teploty a ústup ľadovcov spopularizovali novú formu cestovania – takzvanú turistiku poslednej príležitosti, napísal denník The New York Times.

Stále viac ľudí sa ponáhľa za ľadovými prírodnými krásami skôr, než sa roztopia, a miesta ako Island vďaka tomu ťažia z rozkvetu turizmu. Na ľadovcové túry sa na ostrovnom štáte na severe Európy každoročne vydáva na pol milióna ľudí, uvádza Elin Sigurveigová Sigurdardottirová, šéfka agentúry Icelandic Mountain Guides (Islandskí horskí sprievodcovia). Tá prevádzkuje výlety na ľadovec v národnom parku Vatnajökull, kde zahynul spomínaný americký turista.

Pár zo Spojených štátov bol na pešom prieskume ľadovca Breidamerkurjökull, ktorý je preslávený svojimi jasne modrými ľadovými jaskyňami utvorenými topiacou sa vodou. Správa národného parku po incidente ľadovcovej túry pozastavila, aby celú udalosť prešetrila.

„Je to dobrý príklad dôsledkov klimatickej zmeny na ľadovcovú turistiku,“ povedal k nehode geograf Emmanuel Salim z univerzity vo francúzskom Toulouse. Odborníci ako on sa domnievajú, že keď teraz ľadovcová turistika získava na popularite, môže si to vyžadovať väčšiu ochranu výletníkov.

Miznúce ľadovce so sebou prinášajú možné nebezpečenstvo. Napríklad sú kvôli topeniu náchylnejšie na kolaps. Moréna ľadovca, čo je val zložený z hornín a pôdy, môže byť kvôli topeniu ľadu nestabilná a spôsobiť nebezpečné zosuvy pôdy.

Turistickí sprievodcovia preto podľa Salima pracujú na adaptačných stratégiách, aby sa ich agentúry nezavreli, informuje portál ČT 24. Častejšie okrem iného udržujú turistické chodníky, mosty, schody a zábradlia na prístupe k ľadovcu. Na jeho povrch sa niekedy umiestňujú izolačné prikrývky, aby sa znížila rýchlosť topenia, najmä v blízkosti ľadových jaskýň.

Týmto jaskyniam, ktoré spopularizovali snímky zverejnené na sociálnych sieťach, prezývajú islandskí sprievodcovia „zlaté bane“. Extrémna horúčava ale môže časti jaskýň destabilizovať. Prehliadky, ktoré boli predtým bežné skôr v zime, sa rozšírili aj do leta. Letné teploty na Islande stúpajú s tým, ako sa Zem otepľuje, čo je z veľkej časti spôsobené spaľovaním fosílnych palív.

A čím viac ľudí do jaskýň chodí, tým viac sa zvyšuje riziko nehôd. „Prichádza viac outdoorových nadšencov, ale ľadovce sú tiež viac nestabilné, než bývali,“ myslí si Trevor Kreznar, generálny riaditeľ Exit Glacier Guides z národného parku Kenai Fjords na Aljaške. „Keby bolo len viac ľudí, ale ľadovce by zostali rovnaké ako v 80. rokoch, nebol by to taký veľký problém,“ dodal.

Sprievodcovia obvykle hodnotia stav ľadovcov na základe svojich skúseností, ale s tým, ako klimatické zmeny ovplyvňujú dynamické prostredie ľadovca, je ich expertíza zložitejšia, upozorňuje Johannes Theodorus Welling, odborník na ľadovcovú turistiku z Islandskej univerzity.

„Môžu nastať nové udalosti, ktoré sa nikdy v minulosti nestali,“ domnieva sa Welling. Takéto riziká si môžu vyžiadať systém včasného varovania pre kolaps ľadovca alebo pohotovostné plány pre záchranárov. „Svojim klientom vždy hovorím: ‚Ľudia neumierajú na ľadovci, ale pod ľadovcom‘,“ vyhlásil Kreznar o jaskyniach.

Firma IceWalks, ktorá organizuje výlety na ľadovec Athabasca v národnom parku Jasper v kanadskej Alberte, musí podľa svojho majiteľa Corina Lohmanna kvôli topeniu dvakrát až trikrát za sezónu meniť trasy k úpätiu ľadovca. Cesty tiež v posledných rokoch ovplyvnili lesné požiare vrátane toho, ktorý tento rok v lete prístup k ľadovcu uzavrel. Bez uzávierok by tento rok bol tým najvyťaženejším od založenia spoločnosti v roku 1985, spomenul Lohmann. Rast ale podľa neho nebude trvať dlho.

„Doba trvanlivosti tohto trendu vyprší v nasledujúcich tridsiatich až päťdesiatich rokoch – a možno aj skôr,“ odhaduje Lohmann. Aj keď jeho spoločnosť ľadovcové túry neponúka ako turistiku posledné príležitosti, na dopady klimatickej zmeny na ľadovce aj tak upozorňuje.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie