Obľúbené dovolenkové letovisko Fidži v pondelok skoro ráno zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,5. Otrasy pocítili obyvatelia viacerých oblastí, čo vyvolalo obavy z ničivého cunami. Hoci sa neskôr ukázalo, že riziko záplav nehrozí, obyvatelia ostrova zostali v napätí.
Silné otrasy otriasli južnou časťou Fidži
V pondelok (14. apríla) o 8:03 miestneho času zaznamenali seizmológovia výrazné zemetrasenie, ktorého epicentrum sa nachádzalo hlboko pod povrchom, až 174 kilometrov. Otrasy so silou 6,5 stupňa Richterovej škály zasiahli najmä južné oblasti ostrova, pričom najvýraznejšie ich pocítili obyvatelia mesta Lautoka. Správy o zemetrasení sa okamžite rozšírili aj prostredníctvom sociálnych sietí, píše portál Express.
Obavy z cunami a ďalších otrasov
Popoludní sa situácia opäť vyhrotila, keď o 16:40 miestneho času zasiahlo slabšie, no citeľné zemetrasenie aj oblasť Kermadecových ostrovov. Toto otrasenie dosiahlo silu 5,1 stupňa a nachádzalo sa v hĺbke približne 56 kilometrov. Vystrašení obyvatelia sa začali obávať príchodu cunami, no Americká geologická služba (USGS) tieto obavy rýchlo rozptýlila.
Podľa odborníkov z USGS je síce zemetrasenie jedným z možných spúšťačov cunami, rozhodujúcu úlohu však zohráva jeho intenzita. Keď magnitúdo nepresiahne hodnotu 6,5, šanca na vznik cunami je veľmi nízka. V tomto prípade teda obľúbený tropický raj ostal ušetrený od ďalších prírodných katastrof.
Je v epicentre Ohnivého kruhu
Fidži sa nachádza v seizmicky veľmi aktívnej oblasti známej ako Ohnivý kruh. Tento geologický pás, ktorý obkolesuje Tichý oceán, je miestom častých zemetrasení a sopečných erupcií. „Ide o zónu stretu tektonických dosiek, čo spôsobuje vysokú seizmickú aktivitu,“ pripomína portál National Geography.
Hoci tento incident nespôsobil priame škody, ukazuje, že aj na prvý pohľad pokojnú dovolenkovú destináciu môžu zasiahnuť nepredvídateľné prírodné javy. Pre turistov i miestnych je to ďalšia pripomienka, aké krehké je spojenie medzi rajom a realitou.