Do Turecka zamieria pravidelne každý rok milióny turistov z celého sveta. Čísla tohtoročnej sezóny by však mohli byť o poznanie nižšie a to kvôli kontroverznému novému zákonu, ktorým sa vláda chce postarať o situáciu s túlavými psami v krajine.
Podľa mnohých je však zákon zbytočne tvrdý a nechcú kvôli nemu do krajiny jazdiť. Podľa tohto nového nariadenia by sa v Turecku mali začať vo veľkom odchytávať túlavé psy, ktoré by následne mali končiť útulkoch. Podľa odporcov zákona ich však v krajine nie je dostatok a obávajú sa, aby nedochádzalo k masívnemu míňaniu zvierat. Starosti im robí aj dodatok, podľa ktorého môžu pracovníci psy utrácať aj pri známkach agresie alebo choroby.
Podobné obavy zdieľajú aj turisti, ktorí sa do Turecka chystajú alebo chystali. „Turecko bolo na mojom zozname na rok 2025. Je to krásna krajina. Ľudia, ktorí tam majú radi psy, musia určite zúfať,“ uviedol jeden z turistov pre denník Daily Star. Výčitky k „masakrovému“ zákonu majú aj dobročinné organizácie. Zástupcovia Humane Society International poslali prezidentovi Erdoganovi list, kde sa sťažujú na zbytočnú smrť a utrpenie psov a zákon nazývajú krátkodobým riešením, ktorý problém nevyrieši.
„Nie je to zákon o masakre, ale o adopcii,“ okomentoval situáciu minister poľnohospodárstva Ibrahim Yumakli. Podľa odhadov odborníkov by v krajine malo žiť okolo štyroch miliónov túlavých psov. Zákon vláda prijala kvôli nebezpečenstvu, ktoré predstavujú. To zahŕňa šírenie chorôb, pôsobenie dopravných nehôd a v neposlednom rade, samozrejme, aj občasné útoky na ľudí.