fbpx

„Turisti, CHOĎTE DOMOV!“ Do TÝCHTO európskych destinácií si dovolenku radšej neplánuj

Ilustračna fotografia. Zdroj: Unsplash

Zostáva nám približne mesiac do konca letných prázdnin. Máš preto dostatok času na viacero výletov a spoznávaní nových miest. Ak sa chystáš do niektorej z týchto destinácií, uvedom si, že niektorí miestni obyvatelia podnikajú opatrenia, aby zabránili následkom nadmerného turizmu.

Za posledných pár mesiacov sa niekoľko turisticky preferovaných dovolenkových destinácií v Európe dostalo na titulky, keď zorganizovali protesty alebo zaviedli opatrenia na potlačenie nadmerného turizmu.

Prílev návštevníkov do destinácie má dobré aj zlé dôsledky. Pozitívne je, že to môže priniesť veľa peňazí, no negatívne to môže viesť aj k väčšiemu znečisteniu, odpadu, poškodeniu historických pamiatok a vysídleniu miestnych obyvateľov z ich domovov alebo práce, píše Mirror.

A zdá sa, že niektorých miestnych to už unavuje. V dôsledku nadmerného turizmu sa v oblastiach Španielska, Grécka a Holandska konali protesty, takže ak sa cez leto ešte chystáš na dovolenku, nižšie nájdeš zoznam miest, kde by ti mohli protesty narušiť tvoj výlet.

Barcelona

Toto španielske mesto je medzi turistami veľmi obľúbené vďaka svojim historickým pamiatkam, múzeám, kulinárskej scéne a hudbe. Demonštranti však nedávno vyšli do ulíc La Rambla, aby požadovali vládnu kontrolu nadmerného turizmu a požadovali, aby návštevníci „išli domov“.

V sobotu 6. júla dokonca prišli vyzbrojení vodnými puškami, aby zmáčali zmätených hostí na ulici, pričom nahnevaní obyvatelia konfrontovali majiteľov barov a turistov. Začiatkom tohto mesiaca bolo oznámené, že krátkodobé prenájmy v Barcelone by mohli byť postupne ukončené do roku 2028 – tento krok, ako sa dúfa, spôsobí návrat viacerých nehnuteľností na miestny trh s bývaním. Bývanie v Barcelone sa pre mnohých obyvateľov stalo nedostupným, ceny nájmov vzrástli za posledné desaťročie o 68 percent.

Amsterdam

Obľúbené holandské mesto je často miestom, kde sa ľudia vyberú na „párty“ dovolenky, ako sú rozlúčky so slobodou. V poslednom čase sa však snažila zvládnuť večierkovú a drogovú turistiku a spustila kampaň na odstrašenie týchto skupín.

Kampaň Stay Away odštartovala minulý rok a bola zameraná najmä na mužov vo veku 18-35 rokov. Online reklamy zobrazujú opitých mladých mužov, ktorí sú zatýkaní, spútaní a fotení v snahe poukázať na nebezpečenstvo drog a alkoholu. Cieľom schémy je očistiť povesť Amsterdamu ako „hlučného“ párty mesta.

V apríli tohto roku Amsterdam tiež oznámil zákaz výstavby nových hotelov v snahe bojovať proti masovému turizmu. Nový hotel možno v Amsterdame postaviť len vtedy, ak sa zatvorí iný.

Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy, ako aj Tenerife, Lanzarote, Gran Canaria a Fuerteventura, ktoré sú niekedy obľúbenou dovolenkovou destináciou Britov, začali tvrdiť proti nadmernému cestovnému ruchu.

V apríli vyšli stovky ľudí do ulíc v hlavných mestách Kanárskych ostrovov, aby vyzvali na prepracovanie stratégie cestovného ruchu a zmrazenie počtu návštevníkov, pričom argumentovali, že súčasný model robí život pre miestnych nedostupným a neudržateľným.

Je však potrebné poznamenať, že tieto protesty nie sú proti samotným turistom, ale skôr proti modelu cestovného ruchu. Odhaduje sa, že minulý rok navštívilo ostrovy 13,9 milióna ľudí.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie