Na každú preplnenú turistickú lokalitu v Európe pripadá po celom svete množstvo miest, ktoré potrebujú viac návštevníkov. Informuje idnes.cz. To je po búrlivých protestoch proti nadmernému turizmu z tohtoročného leta dobrá správa. K miestam, ktoré sa na príval turistov tešia, patria podľa serveru BBC napríklad Grónsko, Maroko, Srbsko alebo Gruzínsko.
Námestie svätého Marka v Benátkach obýva viac turistov ako holubov, v Barcelone začala vystupovať na povrch agresia miestnych obyvateľov voči turistom a na chodníkoch okolo útesov v talianskom Cinque Terre si návštevníci pripadajú ako v rade v supermarkete. Popri týchto turistických hotspotoch však existujú miesta, ktoré sú rovnako bohaté na kultúru, len sú zatiaľ bez davov turistov.
Po celom svete sú mestá, ktoré po turistoch „bažia“, a rovnako tak existujú chodníky pre peších, kde je možné celý deň nestretnúť živú dušu.
Zatiaľ čo v známych turistických destináciách je deštruktívna sila cestovného ruchu veľkou témou, v menej rozvinutých krajinách pomáhajú peniaze, ktoré cestovný ruch prináša, budovať toľko potrebnú infraštruktúru a zlepšovať podmienky aj pre miestnych.
Turizmus umožňuje vznik pracovných miest a miestnym obyvateľom dáva možnosť hrdo sa podeliť o kultúru a tradície svojej krajiny. Dobre riadený cestovný ruch môže byť obohacujúcim ekonomickým faktorom, ktorý spája ľudí na základe spoločných hodnôt a zážitkov. Nemusia sa opakovať problémy, ktoré Európa zažila tento rok v lete, píše server BBC.
Grónsko
Grónsko s novým medzinárodným letiskom, ktoré sa otvorí v hlavnom meste Nuuk v roku 2025, sa zameriava na dve hlavné formy cestovného ruchu.
Prvou formou je dobrodružná turistika, ktorá zahŕňa všetko od horolezectva vo východnom Grónsku až po pozorovanie veľrýb a kempovanie na grónskom ľadovci.
Visiting #Nuuk #Greenland #travel #sightseeing pic.twitter.com/4ZlYqZVgll
— Zoe Patrick (@zoeapatrick) September 10, 2024
Druhou je celoročná turistika, kde hrá prím najmä pozorovanie hviezdnej oblohy a polárnej žiary.
Maroko
Maroko je ďalšou krajinou, ktorá by rada privítala viac zahraničných návštevníkov.
New to Marrakech? Discover the top day trips from the city! Explore Essaouira, Ouzoud Waterfalls, and more. #Marrakech #Morocco #Travelhttps://t.co/FXsWj91ivx pic.twitter.com/pQUxYBtP8H
— ⭐⭐Marrakesh Desert Tour⭐⭐ (@MarrakeshDesert) September 20, 2024
Pokračuje totiž v rozvoji turistickej infraštruktúry a výstavbe nových hotelov pred majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2030, ktoré bude organizovať spoločne so Španielskom a Portugalskom. Severoafrické Maroko považuje turnaj za skvelú príležitosť na posilnenie cestovného ruchu a do roku 2030 chce zdvojnásobiť počet turistov na 26 miliónov ročne.
Srbsko
Srbsko sa nemusí pozerať ďaleko, aby videlo úspešný príbeh cestovného ruchu.
Belgrade, Serbia 🇷🇸 pic.twitter.com/Sg867iiyQH
— Travel Planner 🇺🇸 (@TravellPlanner) September 16, 2024
V susednom Chorvátsku je cestovný ruch absolútnym triumfom.
Zatiaľ čo Dubrovník má problémy s nadmerným turizmom, Srbsko sa zameriava na udržateľný rozvoj a spolupracuje s Globálnou radou pre udržateľný cestovný ruch na projektoch, ktoré nepodporujú masovú turistiku, ale hľadajú citlivejšiu cestu orientovanú na kultúru.
Čiastočne je to preto, že sa v krajine zmenila stratégia cestovného ruchu. Tá sa v minulosti sústredila prevažne na mestský turizmus s centrom v Belehrade. S uvedomením, že cestovný ruch môže ponúknuť ďalší zdroj obživy na vidieku a môže dopomôcť k zlepšeniu miestnej ekonomiky, sa však dôležitou súčasťou tohto mixu v Srbsku stala aj horská turistika, agroturistika alebo ponuka kúpeľníctva a wellness.
Gruzínsko
Gruzínsko, ktoré susedí s Tureckom, Ruskom a Azerbajdžanom a ktoré leží na brehu Čierneho mora, má veľké plány na podporu všetkých druhov turistiky.
Today @British_Airways & @easyJet announced direct flights to Tbilisi, starting in spring 2025. If you’re a UK-based journalist writing for national newspapers or major travel & lifestyle magazines, & you may want to visit Georgia this winter, DM us! pic.twitter.com/9G25CdxVqq
— Maximum Exposure (@maximum_pr) September 18, 2024
Od zdravotne postihnutých návštevníkov cez nezávislých cestovateľov až po klasických turistov, ktorých uvíta rozľahlý prístav v druhom najväčšom gruzínskom meste Batumi.
Nový desaťročný plán rozvoja turizmu v Gruzínsku zahŕňa všetko od rozvoja medzinárodného značenia, aby sa turisti mohli v krajine pohybovať samostatne, až po zlepšenie dostupnosti verejnej dopravy a prístavov pre výletné lode. Ako rozvíjajúca sa turistická krajina Gruzínska zatiaľ nemá niektoré veci, ktoré možno v západnej Európe považovať za samozrejmosť – napríklad spevnené cesty. Existuje však nádej, že príjmy z cestovného ruchu pomôžu tieto nedostatky financovať.