Od štvrtka 3. apríla začali platiť dodatočné 25-percentné clá na dovoz áut do USA, ktoré inicioval prezident Donald Trump. Tie výrazne zasiahnu aj slovenský automobilový priemysel, najmä fabriky v Bratislave a Nitre. Tie vyvážajú svoje luxusné SUV modely vo veľkých počtoch aj za Atlantický oceán. Problém s clami však už pocítilo aj susedné Česko a svoje plány menia napríklad aj výrobcovia z krajiny vychádzajúceho slnka.
Situácia u našich susedov sa zatiaľ zdá byť dramatickejšia ako na Slovensku. Niektorí tamojší výrobcovia autodielov prišli o zákazky ešte skôr, ako Trumpove clá vstúpili do platnosti. Informoval o tom server novinky.cz. Napríklad výrobcovi autokomponentov Karsit Jaroměř pozastavili niekoľkomiliónový kontrakt na dodávku dielov na karosérie áut, určených pre trh v USA.
V Česku nejde o ojedinelý prípad
„Prekvapila nás neuveriteľná rýchlosť, s akou náš odberateľ reagoval,“ povedal generálny riaditeľ Karsitu Jan Kříž. Zároveň dodal, že správu o pozastavení kontraktu dostali len 24 hodín po oznámení ciel americkým prezidentom 26. marca. Ich hlavným obchodným partnerom je koncern Volkswagen.
Ten zohráva hlavnú úlohu aj v prípade ďalšieho českého výrobcu. Brano Group dodáva automobilkám autodiely od dverových či kokpitových systémov cez tlmiče až po ručné brzdy. Podľa riaditeľa Pavla Juříčka im v dôsledku nových ciel zrušenie kompletnej zákazky nehrozí. „Čo však hrozí, je, že pre americké clá sa napríklad Volkswagenu prepadne predaj o 30 %, a to zníži odber našich dielov,“ povedal Juříček pre novinky.cz.
Podstatne horšie však skončil jeden z ostravských výrobcov. V závode americkej spoločnosti Aludyne Czech tam z mesiaca na mesiac prišlo o prácu 331 ľudí. Dodávateľ hliníkových súčiastok pre automobilový priemysel oznámil zatvorenie fabriky vo februári a na konci marca sa tak aj stalo. Aj keď vedenie firmy o dôvodoch nechcelo podrobnejšie hovoriť, nové clá na autá, či nedávno zvýšené clá na hliník boli zrejme posledným klincom do rakvy.
Český automobilový priemysel pritom zamestnáva okolo 180-tisíc ľudí a na celkovom výkone ekonomiky sa podieľa približne desiatimi percentami. Odborníci odhadujú, že v dôsledku ciel mu hrozia škody za desiatky miliárd korún.
Nemecký koncern má riešenie
Na novú situáciu s americkými clami sa pripravovala aj jedna z najväčších automobiliek na svete. Výrobný závod Volkswagenu v Bratislave vo štvrtok informoval o svojich hospodárskych výsledkoch za minulý rok. Pri tejto príležitosti uviedol, že dodávky áut do Spojených štátov vlani znížil z 20 na 16 percent. Rovnako tak znížil aj export do Číny, pričom sa mu naopak podarilo zvýšiť odbyt v rámci Európy.
Koncern pritom svoje autá nedováža do USA len loďami z Európy, ale aj po železnici z výroby v Mexiku. Všetky dodávky sú však momentálne pozastavené, kým sa nevyjasní colná situácia.
Denník Wall Street Journal pritom informoval, že Volkswagen bude na cenovkách svojich áut predávaných v USA zverejňovať údaje o nových colných sadzbách. WSJ sa pritom odvolal na internú správu nemeckého koncernu pre amerických predajcov. Na vozidlách, ktorých sa týka nové clo, má byť uvedená informácia o „dovoznom príplatku“. To by malo psychologický efekt aj na zákazníkov, ktorí by takto mali „čierne na bielom“ o koľko Trumpova colná politika predražila ich vytúžené auto. VW zatiaľ neposkytol žiadne informácie o výške príplatku ani o tom, kedy sa začne uplatňovať.
Vlani sa v USA predalo takmer 380-tisíc nových vozidiel hlavnej značky Volkswagen. To predstavovalo osem percent celosvetového predaja. Takmer dve tretiny vozidiel VW predaných v Spojených štátoch boli dovezené, väčšina z nich z Mexika.
Automobilky upravujú svoje plány
Nové americké clá na autá a neskôr aj na súčiastky zasiahnu celý automotive segment a ovplyvnia každého výrobcu. Napríklad japonský Nissan už predtým zápasil s finančnými problémami a súčasťou ich riešenia malo byť aj zníženie produkcie v dvoch tamojších závodoch.
V piatok (4. 4.) však Nissan oznámil, že vzhľadom na zavedenie nových dovozných ciel do Spojených štátov svoje pôvodné plány upraví. „V meste Smyrna (Tennessee) ponecháme pri Nissane Rogue dvojzmennú výrobu,“ uviedol Nissan v oficiálnom vyhlásení.
„Okrem toho pozastavujeme dodatočné objednávky na Infiniti QX50 and QX55 pre americký trh, ktoré vyrábame v Mexiku,“ dodala firma vo vyhlásení. Výroba týchto áut pre trhy mimo USA by mala pokračovať ďalej.
V minulom roku sa americký trh podieľal na celkovom objeme predaja japonskej automobilky približne 30 percentami. Väčšinu síce Nissan vyrobil priamo na území Spojených štátov. Veľký počet áut tam však doviezol aj z Japonska a Mexika.