Trumpove clá môžu na Slovensku ovplyvniť 20-TISÍC pracovných miest, EÚ si musí udržať pozíciu

Brigita Schmögnerová, Trump, clá
O Trumpových clách a ich dopade na slovenskú a európsku ekonomiku v relácii Téma s moderátorkou Hanou Kostelníkovou debatovala bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová. Zdroj: TV Spark; TASR/AP
Reklama

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie ciel vo výške 20 až 25 % na dovoz automobilov a ďalších produktov z Európskej únie. Tento krok, ktorý je súčasťou jeho protekcionistickej politiky, vyvoláva obavy v automobilovom priemysle a môže zásadne ovplyvniť obchodné vzťahy medzi USA a EÚ. O tom, ako clá ovplyvnia slovenskú a európsku ekonomiku diskutovala v relácii Téma moderátorka Hana Kostelníková s bývalou ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou.

Trumpova politika: „Urobme Ameriku znovu veľkou“

Donald Trump predstavil balík ciel, ktoré majú podporiť domácu produkciu a znížiť obchodný deficit USA. Podľa Trumpa je americká ekonomika otvorenejšia než mnohé iné krajiny, s ktorými obchoduje, čo považuje za nevýhodu. Clá sú preto jednou zo súčastí jeho širšej stratégie, známej ako „Trump ekonomika“, ktorá zahŕňa aj znižovanie daní a dereguláciu.

„Americká ekonomika je stále otvorenejšia. Zavedenie ciel je len jednou časťou mojej politiky na obnovenie veľkosti Ameriky,“ uviedol Trump počas oznámenia nových opatrení. Clá na automobily sa zvýšia z pôvodných 2,5 % na 25 %, čo môže výrazne ovplyvniť ceny vozidiel na americkom trhu. Odhaduje sa, že ceny importovaných áut by mohli narásť o 27,5 %, čo by mohlo znížiť ich predaj a zároveň obmedziť príjmy do štátnej kasy USA.

Slovensko je pod tlakom

Slovenský automobilový priemysel patrí medzi najviac ohrozené sektory v Európe. Bratislavský Volkswagen a nitriansky Jaguar Land Rover vyrábajú luxusné autá, ktoré sú určené najmä pre americký trh. Obe spoločnosti už podnikli kroky na zmiernenie dopadov ciel.

„Volkswagen zvýšil podiel predaja v Európe zo 49 % na 61 %, zatiaľ čo Jaguar Land Rover dočasne pozastavil export do USA,“ uviedla bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová. „Tieto clá môžu spôsobiť pokles predaja na americkom trhu, čo by mohlo viesť k zníženiu zamestnanosti v automobilovom priemysle.“

Odhaduje sa, že zavedenie ciel by mohlo ovplyvniť približne 20 000 pracovných miest v slovenskom automobilovom sektore. Schmögnerová však zdôrazňuje, že vzhľadom na napätý trh práce na Slovensku by bolo možné nájsť nové pracovné príležitosti pre postihnutých zamestnancov.

Európa sa musí obzerať po alternatívnych trhoch

Európska únia začína hľadať nové exportné destinácie. Jedným z potenciálnych riešení je dohoda s krajinami Mercosuru (Latinská Amerika), ktorá však čelí odporu niektorých členských štátov EÚ, ako napríklad Francúzska kvôli obavám poľnohospodárov.

„Je to určite jedna z ciest,“ poznamenala Smognerová. „Ale proces ratifikácie dohôd môže byť zdĺhavý. Napríklad Francúzsko už vyjadrilo odpor voči dohode s Mercosurom kvôli obavám poľnohospodárov.“

Okrem Latinskej Ameriky sa diskutuje aj o rozšírení obchodu s Kanadou, Mexikom či ázijskými krajinami vrátane Číny. Ázijské trhy, najmä Čína, ktorá sa orientuje na elektromobily, by mohli byť ďalším perspektívnym cieľom pre európske automobilky.

Európska reakcia: Vyjednávanie alebo protiopatrenia?

Európska únia zatiaľ reaguje pomaly. Diskusie o protiopatreniach prebiehajú už niekoľko týždňov. Medzi možnými krokmi sa spomína zavedenie ciel na americké produkty alebo regulácie voči technologickým gigantom ako Google či Facebook. „Trump je silný vyjednávač,“ varovala Schmögnerová. „Ak chce EÚ udržať svoju pozíciu, musí kombinovať vyjednávanie s konkrétnymi krokmi.“

Jednou z možností je zavedenie daní na americké digitálne služby alebo finančné produkty, ktoré by mohli vyrovnať obchodnú bilanciu medzi EÚ a USA. V oblasti služieb má EÚ deficitnú bilanciu, čo predstavuje ďalší problém v obchodných vzťahoch.

Neistota pre investorov

Trumpova politika ciel vyvoláva neistotu medzi európskymi výrobcami aj investormi. Niektoré zahraničné spoločnosti už oznámili veľké investície v USA, ako napríklad Hyundai či taiwanský výrobca čipov. „Reindustrializácia USA sa môže čiastočne naplniť,“ uzavrela Scmögnerová. „Ale nie v takom rozsahu, aký si Trump predstavuje.“

Zavedenie ciel však nevyhnutne ovplyvní globálny obchod a môže viesť k ďalším konfliktom medzi USA a ich obchodnými partnermi. Európska únia bude musieť rýchlo reagovať a posilniť svoju vyjednávaciu pozíciu, aby minimalizovala negatívne dopady na svoj priemysel a ekonomiku ako celok.

Sledujte reláciu Téma s hostkou Brigitou Schmögnerovou

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis