Médiá pri Európskej komisii zverejnili informáciu o výraznom vplyve LNG na klímu pri manipulácii, kedy dochádza k určitému percentu úniku plynu. Odstúpením USA od Parížskej klimatickej dohody sa už nebude musieť klásť dôraz na dopady na klímu vplyvom úniku plynu.
Ľubica Karvašová dodáva, že zemný plyn je iba „prechodný zdroj energie“, a preto by sme mali viac času a úsilia investovať do rozvoja jadrovej energie.
„Slovensko má v tejto téme opäť veľkú príležitosť byť dôležitým, aj dominantným hráčom na európskom trhu. Vidím príležitosť v ďalšom rozvoji obnoviteľných zdrojov. Najlacnejšia energia je tá, ktorú si vyrobíme lokálne.“
Laššáková upriamuje pozornosť na fakt, že Slovensko spomedzi európskych krajín najviac znížilo emisie skleníkových plynovo 45 percent.
„My sme totiž nahradili uhlie pri výrobe elektrickej energie jadrom. A od roku 1990 do 2000 sme masívne investovali do plynárenskej siete. My sme vytlačili tuhé palivo na vykurovanie. Máme šiesty najlepší energetický mix v Európe, Poľsko produkuje 658 gramov CO2 na 1 kWh energie, Slovenská republika iba 149 gramov. To je 4-krát menej než v Poľsku.“
Ochrana európskych hraníc
Čína, Mexiko či Kanada má v rámci obchodnej vojny s USA tú výhodu, že na rozdiel od Európy a členských štátov EÚ nie sú závislí na vojenskej pomoci Ameriky.
Na summite lídrov EU27 sa bude intenzívne rokovať o téme obrany našich hraníc. Ľubica Karvašová dodáva, že „vďaka budíčku od prezidenta Putina, a ani nie Donalda Trumpa, ktorý znovu naštartoval zodpovednosť, si mnohí európski lídri uvedomujú dôležitosť európskej bezpečnosti. To znamená, mať dostatočné obranné spôsobilosti, či už letecké, námorné a iné. Vidíme aj mnohé využitie dronov ako novej technológie pri obrane vlastnej krajiny a bezpečnosti.“
Za daných okolností je podľa nej legitímne, ak sa EÚ nespolieha iba na USA. Summitu sa zúčastní aj premiér Fico, avšak podľa Karvašovej momentálne nie je známa pozícia Slovenska v otázke rozvoja európskej bezpečnosti.
Laššáková dodáva, že „EÚ má byť vnímaná ako prostriedok, ktorý má zabezpečiť blahobyt pre svojich obyvateľov. Nemáme byť tlačení nikým, ani USA bez ohľadu na to, kto je v súčasnosti v prezidentskom paláci. Musíme dospieť a musíme sa začať správať ako partner a nie ako kolónia.“
Poslankyňa Ľubica Karvašová sa vyjadrila aj k otázke takzvaného Green Deal-u, pri ktorom sa EÚ chce zaviazať splniť do roku 2050 cieľ uhlíkovej neutrality.
Veľkú debatu v spoločnosti rozprúdilo prevezenie internetového extrémistu Daniela Bombica, alias Dannyho Kollára, vládnym špeciálom z Veľkej Británie na Slovensko. O deň neskôr, 29. januára, rozhodol Špecializovaný trestný súd o tom, že ho prepustí na slobodu, kde nebude monitorovaný ani náramkom. Súd dospel k záveru, že nie súd dôvody, pre ktoré by mal nastúpiť do výkonu väzby. Judita Laššáková sa za neho zaručila, že sa nevyhne trestnému konaniu ani súdu. Nemá poslankyňa obavy z toho, že by Bombic túto záruku zneužil? Dozviete sa viac v relácii Téma s Petrom Bielikom na našom YouTube kanáli.