Americký prezident Donald Trump plánuje čoskoro oznámiť nové osobitné clá v polovodičovom priemysle. Prezident nešpecifikoval, o aké výrobky by išlo s tým, že podrobnosti poskytne v nie príliš vzdialenej budúcnosti.
Elektronika je oslobodená
„Oznámim to v priebehu budúceho týždňa,“ povedal Trump v nedeľu (13. 4.) a dodal, že v tejto oblasti je potrebná „určitá miera flexibility“. Na otázku, či sa táto flexibilita bude vzťahovať aj na určité skupiny výrobkov, odpovedal, že v niektorých prípadoch možno áno. Administratíva prezidenta Trumpa v piatok (11. 4.) večer vyňala elektroniku z takzvaných recipročných ciel, čím poskytla veľkú úľavu technologickým firmám, ako je Apple. Uvedené výnimky sa týkajú rôznych elektronických zariadení, vrátane smartfónov a komponentov dovážaných do USA z Číny, na ktoré sa v súčasnosti vzťahujú clá vo výške 145 percent.
Osobitné clá na polovodiče už teraz
Mnohé z výrobkov oslobodených od ciel, vrátane pevných diskov či počítačových procesorov, sa vyrábajú prevažne mimo v USA. Minister obchodu Howard Lutnick v nedeľu však uviedol, že smartfóny, počítače a niektoré ďalšie elektronické výrobky budú podliehať samostatným clám spolu s polovodičmi. Nové clá by mali byť podľa jeho vyjadrenia zavedené približne o mesiac. Ale americký prezident už v nedeľu povedal, že tak urobí ešte tento týždeň.
Colná vojna s Čínou pokračuje
Trump zaviedol tzv. recipročné clá pre obchodných partnerov USA. Tie vzápätí v stredu 9. apríla odložil o 90 dní pre väčšinu krajín s výnimkou Číny, ktorej ich naopak zdvihol až na 145 percent. Čína oznámila odvetné opatrenia s tým, že následne od soboty 11. apríla zvýšila clá na tovar z USA z 84 na 125 percent. Spojené štáty tak vstúpili do veľkej colnej vojny s Čínou. Nové vysoké clá sa dotýkajú bežných položiek, od oblečenia a obuvi cez hračky a iné tovary.
Zmeny spôsobujú škody práve v USA
Clá Donalda Trumpa na dovoz tovarov z Číny čoskoro spôsobia nezvratné škody mnohým americkým firmám. Podľa šéfov dodávateľských reťazcov sa rušenie objednávok tovarov a zastavenie dopravy tovarov z Číny rýchlo stávajú normou v obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Firmy v rôznych odvetviach amerického priemyslu úplne zastavili kontajnerový export. „Výrobcovia nábytku v Číne zaznamenali úplné zastavenie objednávok od amerických dovozcov a to isté počúvame v oblasti hračiek, odevov, obuvi a športového vybavenia,“ uviedol zakladateľ a šéf spoločnosti Sea-Intelligence Alan Murphy.
„Ten istý vývoj sme zaznamenali v celej juhovýchodnej Ázii, ale po 90-dňovom odklade na clá sa tieto objednávky opäť rozbehli,“ uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti SEKO Logistics Brian Bourke. Rušenie objednávok na dovoz z Číny však pokračuje.
Americké firmy rušia objednávky na odev i obuv
Podľa šéfa Americkej asociácie výrobcov odevov a obuvi (American Apparel & Footwear Association) Stephena Lamara náhle zmeny politiky a vysoké clá narúšajú dodávateľské reťazce na úrovni, aká tu nebola od pandémie. „Pri neúnosne vysokých colných sadzbách na dovoz z Číny do USA nemajú mnohé spoločnosti inú možnosť ako zrušiť objednávky,“ uviedol Lamar. „Neustále zmeny znamenajú, že nové colné náklady sa nedajú vypočítať ani predvídať, kým tovar nedorazí do prístavu, a vysoké sadzby vedú k účtom, ktoré firmy nedokážu zaplatiť. To nie je riziko ani záťaž, ktorú môžu malé firmy znášať.“
Keďže pre mnohé z týchto spoločností, najmä pre malé firmy, nie je žiadne alternatívne zásobovanie, tento náhly nedostatok objednávok sa okamžite premietne do straty predaja a rozsiahleho nedostatku výrobkov. „Predĺženie pauzy v obchodnej vojne na dovoz z Číny do USA je potrebné teraz, skôr ako budú škody nezvratné,“ dodal Lamar.
Clá menia návyky kupujúcich
Americkí spotrebitelia v rámci prípravy na vysoké clá prezidenta Donalda Trumpa na dovážané produkty urýchlili nákupy nových smartfónov a ďalších produktov. Aj stredná trieda, ktorá sa dokáže vyrovnať so zvýšením cien, mení svoje spotrebiteľské návyky, keďže očakáva, že ceny pôjdu hore. Mnohé domácnosti takisto potvrdili, že sledujú svoje výdavky pozornejšie ako predtým. Tie s nižšími príjmami, ktoré tvrdo zasiahla vysoká inflácia po pandémii ochorenia COVID-19, už znižujú výdavky, keďže ich rozpočty sú čoraz napätejšie. Hoci sa inflácia zmiernila, ceny zostali vysoké, len stúpali pomalšie.