Trump väčšine krajín v stredu večer prekvapujúco pozastavil na 90 dní zvýšené clá, ktoré spôsobili otrasy na akciových trhoch a vyvolali obavy z recesie. Prezident oznámil, že počas tohto obdobia bude platiť znížená všeobecná colná sadzba vo výške 10 %. Netýka sa to však Číny, ktorej Trump zvýšil clo zo 104 % až na 125 %. Okrem svetovej ekonomike sa americký prezident venoval vlastnému sprchovaniu a v stredu tiež podpísal dekrét, ktorým sa rušia obmedzenia tlaku vody v sprchovacích hlaviciach.
Aj americké sprchy sa stanú „veľkými“
Donald Trump k dekrétu o tlaku vody v sprchovacích hlaviciach poznamenal, že tento krok má spraviť „americké sprchy opäť veľkými“, odkazujúc na heslo Trumpovej administratívy MAGA. Americký prezident sa dlhodobo sťažoval na neadekvátny tlak vody v kúpeľniach v USA, z ktorého viní federálne predpisy o šetrení vody.
„V mojom prípade sa rád osprchujem, aby som sa postaral o svoje krásne vlasy. Musím stáť pod sprchou 15 minút, kým sa nenamočia. Iba to kvapká, kvapká a kvapká. Je to smiešne,“ povedal Trump novinárom, keď v stredu v Oválnej pracovni podpísal príslušné nariadenie. Dekrét nariaďuje ministerstvu energetiky, aby zrušilo „radikálne ekologické“ predpisy, ktoré obmedzujú prietok vody v sprchovacích hlaviciach na 2,5 galónu (približne 7,4 litra) za minútu. Vo vyhlásení sa uvádza, že príkaz „oslobodzuje Američanov od nadmerných regulácií, ktoré premenili základnú položku v domácnosti na byrokratickú nočnú moru“ a ukončuje „Obamovu a Bidenovu vojnu proti sprchám“.
Trumpova dlhodobá téma: ako si dobre umyť hlavu
Trump sa už od svojho prvého funkčného obdobia zameriava na normy týkajúce sa tlaku vody v sprchovacích hlaviciach, toaletách, umývačkách riadu a iných domácich spotrebičoch. Aj v roku 2020 povedal, že jeho vlasy „musia byť perfektné, dokonalé“. „Keď sa sprchujem, chcem, aby tá krásna hlava bola len napenená. Kúpim si ten najlepší prípravok, aký sa dá kúpiť, a celý ho vylejem. A potom zapnem vodu a tá prekliata voda kvapká. Nemôžem tú vec dostať z vlasov. Je to hrozné,“ uviedol americký prezident vlani v júni.
Podľa projektu Appliance Standards Awareness Project však normy pre sprchovacie hlavice šetria spotrebiteľom peniaze na účtoch za vodu a energiu a pomáhajú životnému prostrediu. „Testovanie opakovane ukázalo, že dnešné modely dokážu poskytnúť vynikajúcu sprchu,“ uviedla táto mimovládna organizácia vo svojej správe z roku 2024.
Clá ako na hojdačke
V reakcii na Trumpovo rozhodnutie o clách prudko poskočili americké akcie, najmä akcie „veľkej sedmičky“ najvýznamnejších amerických technologických spoločností Amazon, Meta, Nvidia, Alphabet, Microsoft, Apple a Tesla. Výrazné zisky zaznamenali aj akcie amerických leteckých alebo farmaceutických spoločností. Trumpova „otočka“ zrejme súvisí aj s tlakom miliardárov, ktorým jeho radikálna ekonomická politika začala vážne škodiť. Navyše sa čoraz viac hovorilo o tom, ako svojou nepremyslenou stratégiou radikálne sťahuje Ameriku k recesii. Ešte pred svojím prekvapivým krokom a otvorením amerických búrz na svojej sociálnej sieti písal o tom, že je najlepší čas kupovať akcie a že prídu veľké dni. Svojim stúpencom tak de facto poradil, aby zarobili na raste cien akcií, o čom mohli vedieť len ľudia v Bielom dome, píše Denník N.
Čína hľadá spojencov proti americkým clám
Čína hľadá spojencov po celom svete, keďže USA neustále zvyšujú clá na jej dovoz. Pokúša sa o vytvorenie jednotného frontu so zámerom prinútiť Washington k ústupu. Po niekoľkých dňoch tohto úsilia však zaznamenala len čiastočný úspech. Mnohé krajiny nie sú totiž ochotné spojiť sa s ňou, pretože Čína je hlavným cieľom obchodnej vojny amerického prezidenta. Trump odložil zavedenie recipročných ciel pre väčšinu krajín na 90 dní, že im chce poskytnúť čas na rokovania. Čína ale odmietla rokovať a vyhlásila, že bude „bojovať až do konca“ v colnej vojne. To viedlo Trumpa k ďalšiemu zvýšeniu colnej sadzby na čínsky dovoz na 125 % zo 104 %. Čína v rámci odvety zaviedla clá na americký tovar vo výške 84 %.