Z futbalového sna rovno do nočnej mory. Jerce Reyes Barrios miloval Real Madrid, no tetovanie na jeho tele americké úrady vyhodnotili ako znak gangu. Donald Trump ho poslal do salvádorskej väznice s najvyššou ostrahou.
Venezuelský futbalista Jerce Reyes Barrios, bol jedným z takmer 240 migrantov deportovaných minulý víkend z USA priamo do stredoamerického Salvádoru. Deportácia prebehla v rámci novej vlny razantných opatrení Donalda Trumpa, ktorý – hoci ešte oficiálne nie je prezidentom – silne ovplyvňuje migračnú politiku a tlačí na čo najtvrdší postup voči prisťahovalcom s „podozrivým profilom“.
Reyesa nečakal návrat domov, ale prevoz do najprísnejšie stráženého väzenia v krajine – známeho Cecot, centra pre boj proti terorizmu. Táto väznica, preslávená zábermi tisícov polonahých väzňov v reťaziach, symbolizuje „nulovú toleranciu“ prezidenta Nayiba Bukeleho voči gangom.
Tetovanie Realu Madrid ako dôkaz zločinu?
Prípad šokoval aj samotnú americkú verejnosť. Dôvodom zatknutia malo byť podľa jeho právničky Linette Tobinovej obyčajné futbalové tetovanie: „Má na ruke korunu, loptu, ruženec a slovo ‚Boh‘ – všetko inšpirované emblémom Realu Madrid, klubu, ktorý Jerce od detstva miluje.“
Americké úrady to však vyhodnotili ako symbol gangu Tren de Aragua, zločineckej siete pôvodom z Venezuely, ktorá sa v posledných rokoch rozšírila aj do USA. A práve táto podobnosť, spojená s fotografiou z Instagramu, kde Reyes ukazuje rukou gesto „I love you“, bola interpretovaná ako znak príslušnosti ku gangu.
„Je to bežné gesto v kultúre rock’n’rollu. Nič viac. Ale v tomto prípade sa rozhodli veriť opaku,“ dodáva právnička.
Bez záznamu, ale deportovaný
Jerce Reyes Barrios nemal žiadny záznam v trestnom registri. Do USA vstúpil legálne prostredníctvom aplikácie CBP One, čo je oficiálny nástroj americkej vlády na riadený vstup žiadateľov o azyl. Dokonca mal naplánované imigračné pojednávanie, ktoré mohlo zmeniť jeho život – no nikdy sa ho nedočkal.
Podľa jeho právneho tímu išlo o človeka, ktorý ušiel z krajiny po protestoch proti Madurovi, kde bol zadržaný a údajne mučený venezuelskou tajnou službou. „Celé roky sa snažil žiť poctivo, a teraz ho vyhostili bez možnosti obhajoby,“ hovorí Tobinová.
Zmizol bez stopy
Po deportácii sa jeho rodina snaží zistiť, kde presne sa Reyes nachádza. Spojenie s ním úplne stratili. Vysoko strážené salvádorské väznice sú známe nedostupnosťou informácií pre verejnosť aj právnikov. Jeho prípad tak nielen vyvoláva otázky o extrémnom výklade migračných zákonov, ale stáva sa aj medzinárodne sledovanou ľudskoprávnou kauzou.
Trumpove ťahy a politické gesto?
Zaujímavosťou je, že deportácie zorganizované cez prenajaté lietadlá financovala podľa amerických médií Trumpova kampaň. Bývalý prezident sa opakovane vyjadruje, že bude s imigráciou „zametať“, a tento krok má ukázať, ako vyzerá „tvrdý poriadok“ v praxi.
Ironicky pôsobí, že v ten istý týždeň Trump oznámil, že astronautom Suni Williams a Butchovi Wilmoreovi zaplatí nadčasy z vlastného vrecka. „Keď niekto robí pre Ameriku, musí to byť ocenené,“ uviedol. Jerce Reyes však podľa všetkého spravil len jednu chybu – zbožňoval Real Madrid.