Hoci podľa informácií Trumpov exekutívny príkaz priamo nezakazuje transrodovým vojakom členstvo v armáde, ale zavedené opatrenia k tomu smerujú.
Americký prezident Donald Trump zaviedol príkaz, ktorý môže viesť k prepusteniu členov armády, ktorí sa radia k transrodovým osobám.
Bránia sa na súdoch
Toto rozhodnutie teraz napadli na súde a dodávajú, že je podľa nich proti Ústave a diskriminuje ich, píše STVR. Transrodové osoby sa mohli stať príslušníkmi Amerických špeciálnych síl za úradovania prezidenta Joea Bidena v roku 2021.
Hoci podľa informácií Trumpov exekutívny príkaz priamo nezakazuje transrodovým vojakom členstvo v armáde, ale zavedené opatrenia k tomu smerujú.
Voči príkazu sa bránia nielen na súdoch, ale reagujú vystúpením v médiách. „Beriem to osobne, lebo som zasvätila ozbrojeným silám 19 a pol roka môjho života. Odmalička som snívala o tom, že budem pilotkou stíhačky v námorníctve. Bojovala som v Iraku a v Afganistane, absolvovala som 60 bojových misií. Som hrdá na to, že som ako testovacia pilotka na vrchole vojenského letectva. Som živým dôkazom, že sme kvalifikovaní na službu v ozbrojených silách,“ vysvetlila pre CNN jedna z transrodových pilotiek námorníctva v USA Emily Shillingová.
Popiera zároveň, že by transrodoví branci „neboli vhodní pre službu v armáde, lebo znižujú fyzickú, psychickú a bojovú pripravenosť ozbrojených síl.“
Mnohí majú za sebou roky výcviku
Shillingová tvrdí, že bola prvou pilotkou, ktorá „musela obhájiť svoju funkciu a dostať povolenie lietať po zmene pohlavia.“
Dodáva, že „námorníctvo malo obavy, čo je pochopiteľné, lebo som lietala na stíhačke F18 za 100 miliónov dolárov. Musela som podstúpiť všetky psychologické a fyzické testy, aké existujú. Na konci celého procesu nemali dôvod, aby ma držali mimo kokpitu.“
Odhady tvrdia, že aktuálne pôsobí v radoch ozbrojených síl vyše 14-tisícov transrodových vojakov. Je to aj v čase, kedy nábory do armády ďaleko zaostávajú za očakávanými počtami.
Mnohí si prešli rokmi výcviku, disponujú bojovými skúsenosťami a dokážu sa preukázať špeciálnymi zručnosťami.
„Sú medzi nami právnici, lekári, príslušníci špeciálnych síl. Keď ich prepustíme, potrvá desaťročia, kým za nich nájdeme náhradu,“uzavrela Shillingová.
Trumpove nariadenie smeruje tiež k zrušeniu programov, ktoré podporovali diverzitu a inklúziu v radoch americkej armády.