fbpx

Trinásťročnému Britovi dali ako prvému pacientovi s epilepsiou do lebky neurostimulátor

Reklama
Teraz trinásťročný Oran Knowlson je prvým pacientom s epilepsiou, ktorému lekári v rámci experimentálneho programu umiestnili neurostimulátor do lebky. Zdroj: X/Health Library

Teraz trinásťročný Oran Knowlson je prvým pacientom s epilepsiou, ktorému lekári v rámci experimentálneho programu umiestnili neurostimulátor do lebky. Miera chlapcových záchvatov sa znížila o 80 percent. Lennoxovým-Gastautovým syndrómom, ťažkou formou epilepsie, trpí Oran od svojich troch rokov.

Novinári spravodajskej stanice BBC rodinu navštívili sedem mesiacov po úspešnej operácii, ktorá v októbri minulého roka trvala okolo osem hodín. Tím z londýnskej nemocnice Great Ormond Street Hospital vedený detským neurochirurgom Martinom Tisdallom vpravil na talamus hlboko do Oranovho mozgu dve elektródy.

Tolerancia chyby pre umiestnenie bola menej ako milimeter. Dvojica elektród vedie k neurostimulátoru – štvorcovitému prístroju s hranou asi 3,5 centimetra a hrúbkou asi 0,6 centimetra, ktorý je pripevnený k lebke pacienta.

Epileptické záchvaty sú spôsobené abnormálnymi výkyvmi elektrickej aktivity v mozgu. Prístroj má za cieľ tieto signály blokovať či narušovať. Metódu stimulácie mozgu lekári u detských pacientov s epilepsiou vyskúšali už skôr, drôty z mozgu však viedli smerom k hrudi, kde bol umiestnený neurostimulátor.

Oran mal po operácii mesiac na zotavenie, než lekári prístroj zapli. Stimulátor sa dá nabíjať pomocou bezdrôtových slúchadiel, ktoré môže mať chlapec na hlave a pri nabíjaní ich bežne používať, napríklad sledovať televíziu.

Ťažká forma epilepsie spôsobila, že chlapec trpel množstvom záchvatov denne, od dvadsiatich až po niekoľko sto. Hoci Oran trpí aj syndrómom ADHD a poruchou autistického spektra, epilepsia je zďaleka jeho najväčším trápením, povedala novinárom jeho matka Justine.

Nádejná budúcnosť

„Pripravila ho o celé detstvo. Mala som relatívne bystrého trojročného chlapca, ktorý ale po niekoľkých mesiacoch záchvatov začal rýchlo upadať a prišiel o veľa zručností,“ popísala Justine a dodala, že experimentálna operácia rodine vrátila nádej. „(Oran) sa mi teraz rozhodne pomaly vracia.“

Podľa denníka The Guardian, ktorý o tomto type mozgového implantátu tiež informoval, chlapcova matka ďalej uviedla, že je jej syn odvtedy, čo dostal zariadenie, šťastnejší, zhovorčivejší a má oveľa lepšiu kvalitu života.

„Budúcnosť vyzerá nádejne, čo by ma ani vo sne nenapadlo povedať pred šiestimi mesiacmi,“ priznala.

„Oranovi a jeho rodine epilepsia úplne zmenila život, vidieť ho jazdiť na koni a získať späť sebestačnosť je tak úplne ohromujúce,“ uzavrel neurochirurg Tisdall.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie