fbpx

Lekárka z Bratislavy dostala za nesprávne vyoperované oko podmienku

Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/wavebreakmedia_micro, peoplecreations)

Po odhalení nesprávne vykonaného zákroku lekárka plne prevzala zodpovednosť za čin. Z nemocnice odišla a vzdala sa aj všetkých zastávajúcich funkcií v odbore. Pri vyšetrovaní bola údajne súčinná a ochotná poskytnúť rodine aj odškodné.

Podľa informácií z nemocnice išlo o odborníčku, ktorá má za sebou tisíce operácií. Výsledok operácie vníma ako svoje osobné zlyhanie. ​

Pre denník Pravda priznala, že po tom, čo sa stala tragická chyba, bola týždeň hospitalizovaná na psychiatrii. K incidentu sa však vyjadriť bližšie nechcela. S pacientom je v kontakte, zároveň mu poslala návrh na kompenzáciu, ktorý však neakceptoval.

Mužovi museli následne vyoperovať aj druhé, teda choré oko. Po strate zraku sa jeho život „obrátil na ruby“.

Lekárka aj vyučovala

Univerzita Komenského je zhrozená správou o tejto operácii. Jej stanovisko pre TASR poskytla hovorkyňa Lenka Miller. Lekárka, ktorá mala operáciu viesť, vyučovala podľa informácií TASR aj na lekárskej fakulte univerzity.

„UK je zhrozená správou, podľa ktorej došlo v dôsledku chyby v zdravotníckom zariadení k nenávratnému poškodeniu zraku pacienta. Dekan Lekárskej fakulty (LF) UK Juraj Šteňo si k predmetnej veci vyžiadal všetky relevantné stanoviská kompetentných osôb a po oboznámení sa s celou udalosťou a súvislosťami zaujme LF UK stanovisko,“ uviedla hovorkyňa.

Nie je to jediný prípad

Nie je to ojedinelý zásadný omyl. V roku 2019 v nitrianskej nemocnici 75-ročnému pacientovi operovali nesprávne koleno. Viedlo k tomu viacero systémových pochybení. Na systémové chyby doplatil pacient a lekár. Politici tlačili na nemocnicu, aby ukážkovo potrestala chybujúceho lekára.

Do nemocnice vtedy podľa informácií denníka Pravda telefonicky volal vtedajší premiér Peter Pellegrini (vtedy Smer, dnes Hlas) a žiadal, aby lekára demonštratívne vyhodili. Ale ani exemplárne potrestanie jedinca neprinieslo pre bezpečnosť pacienta nič.

Aj v zahraničí

Chyby pri operácii sa nestávajú len na Slovensku. V Rakúsku sa podobná tragická chyba stala, keď pacientovi amputovali zlú nohu. Obdobný prípad sa podľa prezidenta Lekárskeho odborového združenia a nemocničného lekára Petra Visolajského stal pred rokmi aj v Nemecku.

Slovenská verejnosť sa podľa neho uspokojí s tým, keď obvinia jednotlivca. „Ale to nepomôže pacientom. Pacienti nesmú trpieť a nesmie im byť ubližované, a to sa dá spraviť len cez systémové opatrenia,“ zdôraznil. Systém musí byť podľa neho nastavený tak, aby nedovolil jednotlivcovi ublížiť pacientovi.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie